Moc často se nestává, že bych pro recept vyžadoval speciální pomůcku či surovinu, kterou by bylo těžké sehnat. Tento příklad však dokazuje, že ne vždy to je tak snadné a ne vždy se dá citron nahradit cibulí po babicovsku. Pro následující recept budete potřebovat pár věcí a zavázat se, že se o nastěhované mazlíčky budete pečlivě starat. Odměnou Vám budou stále produkovat lahodný kefír až do konce věků (rozuměj, dokud je nevyhladovíte či nepošlete o dům dál). Výhodou je, že jak jednou začnete, můžete takto nakazit řadu svých přátel a rozšířit svou koloniii, nejen po městě, státu, ale být celosvětovými osidlovateli. Ale teď vážně, budete potřebovat nádobu, nejlépe skleněnou či plastovou o objemu asi litr. Dále pak síto, nemusí být úplně jemné, ale pokud možno plastové a také dřevěnou nebo plastovou vařečku. Poté už jen získat odněkud kefírové zrno (kefírovou kulturu/tibetskou houbu) – třeba Vám ji můžu poslat já a začít experimentovat. Návodů jak se chovat ke kefíru najdete mnoho, já jsem si tak nějak došel k vlastnímu, který se mi osvědčil. Můžete si najít jinou rutinu, jiný postup, ale probiotika, které dostanete z každé porce kefíru, který si doma uděláte Vám jedině můžou pomoci. Pokud jste ho nikdy neviděli, vypadá jako květák, je pružný, savý a jedná se o proměnlivé společenství mikroorganismů – tedy tím, čím ho a jak budete krmit si můžete vytvořit svoji vlastní unikátní kolonii. Perfektní studnice znalostí a pěkné vysvětlení najdete na blogu Zkvašeno pod odkazem zde.
Čas receptu: příprava 10 minut, odstátí 1-2 dny
Suroviny na 500 ml:
- hrst kefírové kultury
- 500 ml kokosového mléka – musí být dosti řídké (doporučuji si dělat vlastní nebo bez zahušťovadel – viz zde)
- nástroje:
- konvice, či sklenice o objemu větším než ¾ litru – z plastu, porcelánu či skla
- lžíce nebo vařečka na míchání (na materiálu až tolik nesejde)
- větší spíše hrubé síto
- mísa, na kterou jde položit ono síto
- láhev na slití hotového kefíru
Postup:
- Když dostanete kulturu, propláchněte ji opatrně vlažnou filtrovanou (!) vodou a nechte okapat.
- Do nádoby dejte kulturu a zalijte ji vlažným nebo studeným kokosovým mlékem (pokud je moc husté, rozřeďte vodou – kefír výrazně zahustí a chemická mléka jdou výrazně chuťově poznat)
- Něčím zakryjte, aby se nedostal dovnitř hmyz, plísně, prach či další možné kontaminační zdroje, (například ideální jsou konvice s plastovým víkem)
- Nechte odstát 1-2 dny v pokojové teplotě, mimo sluneční svit a jednou, dvakrát za den promíchejte.
- Následně vše vlijte přes síto do mísy a vařečkou (dřevo nebo plast, určitě ne kov) propasírujte vše do mísy, opatrně, kefírové zrna propasírovat nechcete.
- Z mísy přelijte kefír do lahve, kterou uložte do lednice.
- Mírně si propláchněte konvici (pořádně ji vymyji podle míry nánosu na stěnách, ale asi tak co třetí kefírový cyklus), propláchněte studenou či vlažnou vodou kulturu a vložte zpět. – Opakujte od kroku 2.
Míra kyselosti kefíru záleží na tom, zda na něj svítilo sluníčko, jak dlouho jste ho nechali odstát a kolik kultury jste tam měli a jaká byla teplota. Tedy, pokud se Vám zdá, že je na Vás moc kyselé, uberte z času či množství zrn. Postupně, pokud Vám kultura roste, tak ji velké kusy můžete zlikvidovat a nechat ten zbytek postupně dorůstat. Pokud se vám zdá množství kefíru co den a půl/dva moc velké, můžete dát méně mléka, ale musíte taky zkrátit čas, který kefíru dáte. Je to prostě o Vašem otestování. Pokud Vám někdy kefír moc zapáchá a chuťově není dobrý (moc hořký, moc kyselý, má nějaké zabarvení) normálně ho vylijte, neriskujte kontaminaci a špatné zažívání.
A ještě jedno upozornění, kefír nemusí mít dostatek cukru v kokosovém mléce (tedy to co konzumuje a přeměňuje dále) a tedy pokud ho budete jako já nechávat 1,5 – 2 dny, může hladovět. Proto ho asi jednou za dva týdny prostě dám na dva, tři cykly do normálního, plnotučného mléka – vždy mezi změnou mléka pořádně a pečlivě vymývám vše, aby nezůstaly stopy kravského/kozího/ovčího mléka v kokosovém. Další možností je dát jej do smetany, kdy Vám vznikne výraznější kysaná smetana, avšak obnova se provede mnohem rychleji. Výhodou je, že kefír konzumuje laktózu (tedy mléčný cukr) a proto výsledek, který je perlivý, mírně kyselý a alkoholický je vhodný a často i velmi dobře tolerovaný jedinci s nesnášenlivostí k laktóze. Avšak stále s ním budou mít problémy lidé alergičtí či nesnášenliví na mléčnou bílkovinu – to však u kokosového kefíru vůbec nehrozí, poněvadž neobsahuje ani jedno ze zmíněných. Perfektní náhrada drahých probiotik a možnost jak do sebe rychle a snadno dostat téměř bez velkého úsilí právě ony vhodné kultury.
Pingback: Keftedy a tzatziky - Blog Paleo Doupě
Pingback: Jahodový kefírový nápoj - Blog Paleo Doupě