Recenze: David Perlmutter – Moučný mozek

Obvykle se mi povede si ke knize sednout častěji a pravidelněji, než se mi to povedlo u této. Obvykle jsem taky natěšený, k tomu abych se do ní opět ponořil a ztratil se ní na hodiny, či dny. Obvykle jsem ohromen mraky nových informací a souvislostí, které by mě nenapadly. Obvykle však dostávám do rukou knihu o které mám určité očekávání a ta se buď naplní nebo celý obsah tak nějak shodí. Jenže toto není vůbec obvyklá kniha.

Moučný mozek

Většinou dostávám do ruky na recenzi dílo, které je zaměřené na paleo. Dává to smysl, na paleo a podobné směry se zaměřuji, je to dobrá propagace a já se dostanu k něčemu, co bych třeba ani nebral jako prioritu si přečíst (ačkoliv se mi to zatím nestalo). Tentokráte jsem dostal od Nakladatelství Paseka do ruky dílo Dr. Davida Perlmuttera, odborníka na slovo vzatého – neurologa, který se zaměřuje již desítky let na to, aby vyléčil, ale také odhalil příčiny fungování a nefungování mozku. Léta praxe a snaha vyvrátit určité mylné hypotézy se prolíná celou knihou a tedy dostanete se k příběhům z praxe, ale také velkému množství výkladů složitých vědeckých studií. Dostanete do ruky úplný manuál, který Vám zaručí dlouhodobou dobrou funkci Vašeho mozku a možná se Vám povede zvrátit genetické predispozice pro nějaké onemocnění mozku.

Kniha je rozdělena do tří hlavních celků, které se dají definovat jako –

I. Co nám náš mozek a jak poškozuje, čemu bychom se měli vyhýbat a pochopit celou tu komplexnost fungování nejen mozku, ale i zbytku těla (převážně tedy velmi teoretická část, protknuta vlastními zkušenostmi, pro někoho může být složitá na pochopení)

II. Co nám pomůže vylepšit funkce a zachovat je co do nejvyššího věku a ochránit nás před zhoubnými vlivy (kratší kapitola, která však už začíná navazovat v pozitivním tónu a dává pozitivní a negativní vlivy na mozek do souvislosti a nabízí řešení)

III. Jakým způsobem se vyhnout moučnému mozku – závěrečná kapitola, která dává návod na životní styl, který může uchránit mozek na co nejdelší dobu. Prakticky pokud byste úplně přesně dodrželi ony zásady, dala by se tato část použít jako samostatná

Výsledný životní styl a manuál ke stravování se mi moc líbí, vytrhuje podstatné záležitosti jako – dostatek spánku, pohybu, pobytu venku, tvůrčí a pozitivní přístupy a také určité prvky plánování a určité úrovně organizace. Jídlo je zase zaměřené spíše jako LCHF (tedy málo sacharidů, hodně tuků), kde shoda s paleo je asi 85% a vše je jasně a jednoznačně podáno. Pár receptů obsahuje luštěniny, značná část mléčné produkty avšak s nízkým obsahem laktózy a celý ten čtyřtýdenní základní plán mi přijde blbuvzdorný (pardon za to silné slovo).

Kniha má 344 stran, formátu A5, brožovaném a nabízí značnou řadu receptů a v dohledné době bude vycházet další kniha stejného autora, doufejme tedy že stejně revoluční a tak prodejná jako ta první. K té také vyšla samostatná kuchařka, která nabídla rozšířený plán s větším důrazem na mozek podporující látky.

Moje osobní hodnocení 4/5

Důvodem, proč nedám plné hodnocení je to, že autor v teoretické části přeskakuje od tématu k tématu, stále referuje o budoucích odkazech, ale plně je pak neobsáhne v dané kapitole a namísto ubírají místo v těch předchozích. Proto mě úvodní kapitola skoro unudila k smrti (nehledě na to, že jsem značnou část teorie četl už nesčetněkrát), ale poté co se mi dostala pod kůži, jsem už nemohl přestat a těšil jsem se na další informace či prostě jen samotný běh textu. Výhodou je, že dokáže velmi pozitivně přiblížit obsah vědeckých (a místy velmi složitých) studií, tak, že ji na jednoduchém příkladu pochopíte a odnesete si z toho mnohem více, než ze samotného čtení celých studií. Líbí se mi také, že referuje také k paleo stravě, avšak samotný stravovací plán je zaměřen tak, aby prospíval mozku, za to však částečně ignoruje specifika každého jednotlivce a případně další zdravotní potíže (ad luštěniny a vztah ke střevům a zažívání či intolerance mléčných produktů, ořechů či vajec) – ale myslím si, že čerstvá kniha se tomuto tématu věnuje. Kniha se mi moc líbila a doporučil bych ji dále a … zavazuji se, že si ten program vyzkouším, přijde mi to jako dobrý manuál pro začátečníky s ketózou (ketogenní dietou) či vhodný styl stravování pro diabetiky. Co oceňuji jsou krátké citáty v každé podkapitole a také sebereflexe autora a jeho pokání, že mnoho let radil (nejen) svým pacientům špatný styl stravování.

Autorův blog
Odkaz na web Nakladatelství Paseka i s ukázkou knihy
Autorův Amazon s bibliografií

One thought on “Recenze: David Perlmutter – Moučný mozek

  1. Pingback: Recenze: Gary Taubes - Proč tloustneme: a co s tím dělat - Blog Paleo Doupě

Leave a Reply

Your email address will not be published.