Superhrdina / Whole30 recap – první měsíc

Dva týdny zpět jsme doklepli whole30 – den 30. Naše společné třetí. A prakticky asi nejjednodušší z nich co se týče stravy. Věděli jsme tak nějak obecně co už můžeme, nemůžeme, takže přechod byl téměř automatický. A taky jsme hodně chtěli. Co se týče nějakých těch výsledků – určitě jsme spokojeni. Za měsíc aktivní práce na nás, ale i naší budoucnosti, to stálo a opět to tak nějak dalo popud zamyslet se nad dalšími aspekty běžného života. Obecně se tedy dá říct, že jsme se změnami po prvním měsíci velmi spokojeni

Ačkoliv pohybovou aktivitu jsme zvládali (až na jeden, jsme všech 30 dnů nachodili víc než 10.000 kroků), cvičení dle plánu (ač jeden malý výpadek taky), některé výzvy byly náročnější za daných okolnosti. Kde jsme pokulhávali byla kvalita spánku – ačkoliv jsme měli dostatek hodin pobytu v posteli i dodrželi jsme hodinu zatmění před spánkem (tedy bez modrého světla), nevyšlo vše jak mělo. Ze začátku whole30 je to však tak nějak očekávané. A navíc náš malý domácí zrzavý terorista – kocour, hluk v domě a časté brzké ranní opravy dost narušily spánkový vzorec a ten byl těmito následky dosti roztroušený. Průměrný hluboký spánek 2,5 hodiny a pobyt v posteli 9,5 hodiny (což, ale občas zahrnuje i zatmění – tedy dobu bez modrého světla), je značné vylepšení stavu před touto změnou. Avšak ve výsledku spánek není více osvěžující než býval (těmi narušeními) a to spíme stále v totálně zatemněné místnosti po celou noc a chodíme spát relativně dost brzy (10-11, kde vstáváme v 8). Jasné však je, že pokud mám alespoň tři hodiny hlubokého spánku, tak se cítím ráno velmi odpočatý a dobře.

Studené sprchy a pokusy o lepší odolnost v mém případě pomohly ubránit se mnohem efektivněji viróze, avšak nebylo to kompletně bez následků. Takže jde vidět, že je stále co trénovat a vylepšovat. Jóga a její progres každý den dávají naznat, že tohle je rozhodně cesta správným směrem. Cviky, které jsem ze začátku nezvládal dělat, už nyní jdou a uvidíme kam se to posune za další měsíce. Co se týče váhy, a tělesné kompozice tak ztráta 2,5 kg tuku z našeho stavu počátečního je úplně normální. A přitom získání 1,5 kg svalové hmoty je super bonusem z cvičení a aktivnějšího životního stylu. Ač samozřejmě počáteční hodnoty byly alarmující, vše se dostává do přijatelnějších hodnot a propad / zisk příští měsíc už nebude tak dramatický.

Zařazování potravin v mém případě proběhne vcelku snadno – luštěniny a lepek vím už z předchozích cyklů, že jsou drastické. Vynechám je tedy kompletně. Chci se více zaměřit na mléčné produkty – fermentované, vyzrálé, z jiného mléka než kravského a to je vše. Nina mě taky dovedla k myšlence, zda opravdu nezkusit i AIP, zda tedy zbylé přetrvávající potíže nejsou z ořechů, lilkovitých (třeba u papriky mám zažívací obtíže jasné) či vajec. Třeba tohle provedu až s dalším whole30, protože si myslím, že momentálně už by to nebylo až tak průkazné.

Na poslední měsíc tedy dojde k drobným úpravám:

  • Po zařazení potravin v rámci stálého dodržování whole30, dojde k přechodu na primal či paleo (spíš primal)
    (pokud mléčné produkty projdou u obou hladce či dle volnějšího plánu se nevytestují jen případní závadní adepti postup bude následující od kefíru, přes tvrdé stařené sýry (gouda, parmazán) po čerstvý kozí, syrečky a tvaroh)
  • Součástí denních rutin přibude navíc cvičení očí v rozsahu asi 20 minut denně
  • U mě proběhne změna tréningového plánu (3x swing/či zvedání těžších vah, doplní plavání)
  • Navíc přijde i pití kefíru a doplňování probiotik do stravy, každý den.
  • Od listopadu si dáme také celoměsíční výzvu s jógou (viz níže)

No a ještě pár poznatků nakonec: v dnech následujících po těch, kdy jsem špatně spal jsem měl menší odhodlání a motivaci splnit všechny body a často došlo k nějaké výmluvě či odložení. Pokud došlo ke 4 dnům s jógou v řadě, potřeboval jsem si dát pauzu – není to ani tak fyzická potřeba, jako spíš snaha se od toho odsunout.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *