Na narozeniny jsem dostal kuchařku Slovinské národní kuchyně. Rozhodl jsem se totiž před pár lety, že si pořídím kuchařku národní kuchyně každého státu ve kterém se objevím (nebo jsem tam už byl). Slovinsko tedy bylo nutností, byl jsem tam už asi čtyřikrát, ale většinou jen projížděl. Po otevření knížky jsem však byl velmi překvapen jak skvěle je udělána. Autorem je vysokoškolský profesor historie, který už léta mapuje národní kuchyni (a nejen ji) a ruku k dílu přiložila fotografka a stylistka světového kalibru. Kniha nejdříve pojednává o tradičních surovinách, historii státu a jeho rozdílných oblastech a specialitách. Fotky jsou nádherné, velkoformátové a tak tedy v docela obsáhlé knize je asi 90 receptů. Všechny mě však navnadily se do malebného Slovinska, až tolik nepoznamenaného turismem příští rok zavítat na delší pobyt. Jako první jídlo, které bych chtěl prezentovat, tak jsou hovězí dršťky dušené v rajčatové omáčce. Překvapivě velmi snadné a rychlé jídlo a přitom skvěle chutnající a řekl bych, že i těm, kteří mají problémy s konzumací vnitřností by až tolik nemuselo vadit. V originálním receptu používají na zahuštění strouhanku, ale my si dodělali pečenou zeleninu jako přílohu.
Čas receptu: příprava 5 minut, vaření 20-40 minut
Suroviny na 4 porce:
- 500 g očištěných a zpařených hovězích drštěk nakrájených na proužky
- 1 konzerva sekaných nebo celých loupaných rajčat
- 2 pol lžíce rajčatové pasty
- 1 čaj lžíce papriky
- 2 cibule, nadrobno
- 50 g slaniny, nadrobno
- 4 stroužky česneku, nadrobno nebo prolisované
- 1 bobkový list
- 4 pol lžíce tuku
- sůl a pepř na dochucení
- petržel či jiná bylinka na posypání
Postup:
- Na tuku na pánvi osmažíme slaninu asi 2-3 minuty.
- Přidáme cibuli, bobkový list a restujeme asi 15 minut, dokud není vše měkké.
- Přidejte dršťky, papriku, rajčata a rajčatové pyré a dusíme 3-5 minut.
- Dosolte, vmíchejte česnek a můžete dusit libovolně déle, ale jídlo je už hotové. (Pokud chcete mít dršťky měkčí, můžete dusit až dalších 20 minut).
Dršťky můžete taky povařit v osolené vodě samotné a do hotového jídla přidat dle receptu. V originálu se navíc podlévá vínem, asi 2-3 lžíce, avšak pro whole30 variantu se dá snadno vynechat, případně nahradit 1 čaj lžící citronové šťávy. Česnek můžete tady přidat v poslední fázi restování cibule, na 5 minut, aby se nepřipálil, mějte vše na nižší teplotě a občas promíchejte.
Dobrý recept. Můj manžel se to líbilo.