Chceš být superhrdina? Tak prostě buď!

Ahoj,
já jsem Metla.

Metla

Pokud mě neznáš, neboj se, v tomto článku se o mě dozvíš pár věcí, ale vezmeme to pěkně po pořádku. Jsem autorem tohoto blogu, jsem vlastníkem eshopu se stejným názvem Paleo doupě, kde prodávám paleo standardy splňující trvanlivé potraviny. Už je to skoro 4 roky co jsem zastáncem paleo stravy a taky o tom bloguju. Za poslední dva roky jsem si však vyzkoušel řadu alternativních přístupů a vše se to tak nějak obrátilo proti mě (viz níže).
Miluji jídlo a po létech, kdy se vše dařilo jak mělo a jak jsem chtěl, jsem s tím chtěl trochu zamíchat, abych zjistil co můžu, co nemůžu a kde jsou mé hranice. Narazil jsem vcelku dosti záhy, ale furt jsem doufal, že se to celé obrátí. Jako u všeho, je potřeba položit velmi stabilní základy, být si jistý v kramflecích a potom se na tom dá vystavět, změnit, vylepšit nebo prostě narazit, jak se to povedlo mě.

 • Low-carb strava (podle Ferrisse) nepřinášela výsledky jaké měla (a podobně se to třeba ukázalo i u Ondry z Žij Dravě) a ačkoliv jsem se cítil dobře, měl určitou kontrolu nad jídlem, tak nějak se to spíš nepovedlo – protože jak už vím delší dobu, já a luštěniny moc kamarádi nebudeme. A celkově jsem si myslel, že prostě něco dělám špatně. Zvláště, když jsem v dané době cvičil jen velmi mírně a byl dostatečně aktivní, zkoušel jsem ještě jednu věc – zvážit se každý den a prostě si ukázat, že to je nesmyslné. Váha je jeden parametr, potřebné je také vědět složení těla, a musí se vždy měřit za kompletně stejných podmínek, což je někdy nemožné replikovat.
 • Když už jsem byl v té nízkosacharidové oblasti, vrátil jsem se ke striktnímu paleo. Zkoušel jsem opět ketózu (tedy kolem 15-30 g sacharidů/den), která mi vyhovuje, ale určitě to není řešení celoživotního stravování. Může pomoci snáze zhubnout, může pomoci aktivně bojovat proti přetížení těla z velkého příjmu bílkovin a v kombinaci s výrazně silnější pohybovou aktivitou, se dají dosáhnout skvělé výsledky. Avšak není to pro každého a stres v tomto období mě srážel energeticky mnohem více než to bylo zvykem.
 • Poté jsem si na pár měsíců zkusil takové to obecně uznávané paleo (prostě high-carb, něco co by asi utáhl atlet s pořádným denním výdejem), – hodně batátů, škrobů, uzenin, aspoň jedna buchta týdně, náhražky pečiva, prostě neposlušné a neohraničené, ořechové máslo sem, ořechové máslo tam. Nehleděl jsem na makro- a mikroživiny, nehleděl jsem na to, jak moc se přejídám, prostě to bylo paleo, tak to muselo být v pohodě, ne? Nebudu napínat, nebylo. Kromě toho, že jsem se pěkně rozežral, to bylo taky poznat na peněžence a to zase opět přineslo nějaký ten stres navíc.
 • Poslední co jsem dělal byl návrat k zase hodně striktnímu paleo, začal jsem s whole30 a poté po zařazování potravin tak nějak hledět spíš na pevnější zásady, odlehčit večeře, jíst třikrát denně, večer už nic neujídat, pít dostatek vody a začít zase zapojovat trochu víc tělo. Bohužel výsledky se nedostavily, ač jsem očekával, že měly. Důvodů je mnoho – ale rozhodně hodně měl vliv stres (výpověď v práci, dlouhodobá nespokojenost, partnerské neshody, a potřeba zhubnout, která mě srážela níž a níž). Ztratil jsem tak nějak postupně zájem o sebe, o blog, o vaření a psaní receptů, což mě do té doby slušně drželo nad vodou.
 • Poté jsem se vrátil k běžné, dnes by se řeklo asi konvenční zdravé stravě – občas nějaká rýže, brambory, jednou týdně zajít na večeři do restaurace, ale zkusit se nepřežrat k prasknutí. Neřešil jsem co jíme a co nejíme, prostě jsem to nechal plynout. Hlavní věc byla – dát si do pořádku hlavu, přestat se vymlouvat, začít něco dělat. No a postupně jsem se zase vrátil k paleo, protože mi prostě pečivo, luštěniny a pár dalších věcí nelezlo. Výhodnější to bylo při nakupování, kdy jsem sáhl po tom, co mi chutnalo a neřešil jsem co to je (bohužel, tím, že znám hodně produktů a jejich složení ve své hlavě, částečně mě to vždycky ovlivňuje) a postupně jsem zařadil zpět kvašené produkty (hlavně kefír) a nějak automaticky jsme se zase vrátili k paleo u kterého nám to vyhovovalo (dalo by se říct, že spíš teda primal, protože mléčné produkty). Poslední období trvalo asi 5 měsíců, kde zhruba první tři měsíce trval restart mozku a myšlení.
 • To vše mě však dostalo tak nějak postupně zase na váhu se kterou jsem před 4 roky paleo začínal, takže jsem zpět kde jsem začal, o 4 roky starší a něco málo chytřejší a proto je třeba něco změnit.

Konečně jsem tedy ze sebe vydal něco, co bylo třeba – prostě si jasně přiznat, že jsem neuspěl v tom co jsem chtěl. Ale je načase to změnit. Pomohlo mi to však si uvědomit jednu věc – jak zpívá jedna má oblíbená kapela, jsme prostě gastrosexuálové. Ale ne, opravdu vážně – moc se někteří z nás zaměřujeme jen a pouze na stravu a neřešíme další okolnosti, které ovlivňují naše zdraví více či méně – ať už je to prostředí, naše psychika, pohyb, spánek, stres a řada dalších. Spíš ale přiléhavější je, že jsme se vlivem společnosti a běžné stravy stali ortorektiky (ortorexie), tedy závislými na zdravé výživě a stravě. Nic není tak jednoduché jak se na první pohled zdá – je třeba složitě řešit naše zdravotní problémy do hloubky a naší jedinou snahou musí být snaha dosáhnout rovnováhy. Ač to zní divně, o to se snaží naše tělo samo od sebe pokud mu to my nekomplikujeme. Nyní však za tímto můžeme udělat trochu tlustou čáru a podívat se na to .. proč toto píši.


superhrdina

Od 12.9. jsme začali výzvu na 90 dní (nebo i déle?), nazvanou prozaicky Superhrdina. Končíme tedy 11.11.2016 Vychází ze základů hry s RPG  prvky (role playing game), se kterou přišla má oblíbená Nina – PaleoOwl v angličtině. Smyslem není jen stát se super-mužem či ženou, ale vnímat se tak i když jsme na cestě. Změnit zásadně svůj vlastní život, protože jak to říkám já

 • začal jsem jako měchuřina (špatný fyzický a psychický stav) ——> musím se dostat do normálu (položit tedy silné základy) —–> až poté se můžu změnit v superhrdinu

Každý krok na této cestě, posiluje onu základní myšlenku a krok po kroku se dostaneme tam kam chceme. Jsou nastavené jasné dílčí cíle, jsou nastaveny motivátory a demotivátory po cestě. Nemá smysl nic uspěchat a proto je program na 3 měsíce, ale kdo ví, na jak dlouho se protáhne. Má své sekce v jídle, pohybu, psychické činnosti, odbourávání stresu a dobrém spánku atd. Ale pro každého můžou být priority úplně někde jinde. Ze začátku jsem si myslel, že moje cíle jsou moc malé, ale pro každého je to trochu jinak a zde opravdu nejsou malé cíle, jen výsledek chce mít každý stejný – být SUPERHRDINOU.

Moje aktivity:

 • Vypít denně více jak 2 litry čisté vody (za každou kávu bonus půl litru navíc)
 • Spát alespoň 8 hodin denně (a pokud možnost vkuse)
 • Dát si alespoň 1 studenou sprchu denně (v rámci otužování)
 • Nachodit minimálně 10.000 kroků za den
 • Třikrát týdně provést silový trénink (zatím je plán 3x týdně Swing podle Tracy Riefkind a postupně zvedat, až mobilita dovolí a klidně alternovat).
 • 5x týdně jóga (jsem úplný začátečník)
 • Alespoň hodinu před spánkem se věnovat aktivitě bez modrého světla (tedy bez telefonu, PC, atd.) a pokud možno si číst
 • Jíst paleo každý den
 • Začít a ukončit celé Whole30
 • Zařazovat celý cyklus potravin po Whole30 dle knihy
 • Měsíční zhodnocení plnění cílů a případná úprava dle možností (častější či jiný trénink, prokládat jiným, pokud někde bude slabina něco přidat nebo ubrat, zhodnotit zdravotní stav a fyzické výsledky atd.)

Moc tedy děkuji Nině, za velkou inspiraci, za velkou motivaci a teď už vím, že to vydržím. Až se za ty tři měsíce budu chtít vracet do nějakého normálního života, předpokládám, že budu spokojený se vším co jsem chtěl změnit. ALE HLAVNĚ, JSEM A BUDU PRO SEBE SUPERHRDINA. Zklamání a neúspěch jsou taky cesta a svět se nezboří, jen mě to správně nakopne.

PS: a pro začátek výzvy jsem se taky nechal zvážit, změřit a pořídil si nový sestřih, na kterém hodlám vybudovat taky ze skvělých základů to co sám chci.

crossed

Leave a Reply

Your email address will not be published.