Recenze: Melissa & Dallas Hartwigovi – Whole30

Druhá kniha k programu Whole30, vyšla vcelku velmi záhy poté co vyšla v originálu a také po předchozí knize Jídlo na prvním místě. Velké díky za to patří opět Jan Melvil Publishing, kteří si tento větší, barevný a recepty nabitý formát vzali na triko a myslím si, že toho nebudou litovat. Co a jak přináší nová kniha se dozvíte záhy.

Whole30

Co to je vlastně whole30?

Pokud nevíte co je Whole30, jste na správném místě. Podobně jako Melvilovci skvěle naplánovali vydání knihy před Vánoci (skvělý dárek pro Vás nebo někoho v rodině, kdo se trápí s dietami) a také před Novým rokem. Chvíli, kdy většina bilancuje a rozhodne se něco konečně s tím svým životem udělat. Začít znova a zmáčknout onen pomyslný restart. Ten restart, který má kniha i v podtitulu. Jedná se tedy o velmi striktní třicetidenní program, kdy změníte své návyky, zásady a stravování, abyste mohli zjistit, kam se poté posunete a jak budete dál žít. Ač říkám striktní, není zase tak restriktivní a není zase tak děsivý jako některé běžné diety, které se vyznačují jo-jo efektem. Pokud dodržíte vše v knize na 100% (a ne jinak!) a následně přidáte i krátkou fázi zařazování problematických potravin zpět do jídelníčku, máte velkou jistotu, že už neselžete a že se nikdy nevrátíte zpět.

Program se vyznačuje omezením sladidel (abyste si zlomili závislost na cukru, přešli na tukový metabolismus, atd.), zpracovávaných potravin (abyste měli prostě kompletní kontrolu nad tím co konzumujete, atd.). Dále je bez mléčný produktů, obilovin a luštěnin (prostě Vám po nich asi nemusí být dobře a říká se, že jsou to metly lidstva, atd.). Zní to děsivě, co ? Ale pravda je taková, že bude jíst skvělé jídlo – zeleninu, ovoce, semínka a ořechy a případně i vejce, ryby a mořské plody a maso (poslední kategorie je čistě Vaše volba, ale doporučuje se i tak zkusit). zní to ještě tak hrozně? Nemyslím si…

Co je whole30

Co Vám přinese nová kniha?

Pokud jste první knihu četli, nová Vám má stále co nabídnout. Pokud jste ji nečetli, většinu obsahu najdete zde v trochu jiné formě a odkazováni na původní knihu jste jen v případě asi deseti míst, protože jsou více a společně s vědeckými podklady doloženy v původní knize a nemá smysl se opakovat kompletně, že? Můžete se tedy spokojit jen s knihou novou, ale můžete si vystačit klidně jen s knihou druhou. Co však nová kniha nabízí navíc je úprava některých formulací, některých názorů (například přidané brambory a jejich zařazení do stravy, více se zabývají sportem a tématy životního stylu, atd.). A co asi ocení většina začátečníků – skvělé životní příklady a příběhy. Velká část knihy je koncipovaná do FAQ, tedy často pokládaných otázek a odpovědí na ně. Nenapadlo mě nic, co se nepovedlo pokrýt. Samozřejmě bych dokázal vymyslet nějakou záludnou otázku, ale proč? Pokud přijmu obsah knihy, nemusím myslet na nic víc. Navíc jsou zde skvělé recepty, základy vaření a plánování jídelníčku, vše na velmi vysoké úrovni, až mě překvapuje, že i některé až tak složité postupy se povedlo tak skvěle zjednodušit a zajistit jejich úspěch i u lidí, kteří netráví hodiny denně v kuchyni.

Pokud chcete malou a snadno sdílitelnou knihu, sáhněte po první, pokud chcete kuchařku, změnu životního stylu v nejnovějším podání a naučit se pořádně vařit (a téměř bez jediné zbytečně vyplýtvané minuty), určitě byste si měli pořídit novou Whole30. Knihu můžu doporučit nováčkům i pokročilým, protože má co nabídnout všem. A ostatně není to téma, které byste si nemuseli nikdy znova osvěžovat, naše paměť není dokonalá, bohužel.

Co však je podstatné, co si odnáším i já – od ledna jdeme do dalšího Whole30.
Máte zájem si whole30 zkusit? Pak tedy můžete zde!
A proč se přidat? Protože podpora známých a neznámých lidí, vyjádření závazku jsou ty nejsilnější motivační faktory, které Vám pomůžou hladce whole30 projít a uspět.

Moje hodnocení: 5/5
Kniha obsahuje vše co potřebujete – od motivace, inspirace po přesné určení plánu a rozvrhu. Dost času se věnuje tomu, jak se budete cítit, jak na Vás vše dopadne a jak si tím prošli jiní. Program běží již celou řádku let, má velké množství absolventů, lidí co se k tomu vrací třeba každý rok a ti jsou zárukou toho, že v knize jsou fakty a zkušenosti, které Vám pomůžou. Hartwigovi naslouchají a kniha proto prošla řadou změn a rozšíření, nejsou to nutně zjednodušení, ale ani naopak se nesnaží více člověka zatížit. Snaží se každému pomoci a najít tu zlatou cestu v rámci jasně daných pravidel a zásad. Velké díky Libuši Mohelské za překlad, protože mu opravdu není co vytknout! Velké díky také Jan Melvil Publishing, za to, že ji dostali tak rychle k nám a pomohli většímu množství lidí, udělat konečně to správné rozhodnutí a ten krok vpřed, který potřebovali!

Kniha je v pevné vazbě, má 432 stránek, stovky ilustrací a rozměry 20×23 cm

Whole30 – CZ na Facebooku – spousta pomoci přijde vždy od komunity
Kniha Whole30 na stránkách Jan Melvil – knihu si zde můžete prohlédnout a koupit
Recenze od Žij dravě – první a originální recenze knihy v ČR

Velké díky Nině za korekce.

Leave a Reply

Your email address will not be published.