Jezení venku

Ačkoliv by se mohlo zdát, že se paleo/primal stravníci uzavřou do bubliny svých povolených surovin a nikdy nevylezou ze svých brlohů, neděje se tomu tak. Právě naopak, jakožto tvorové sociální se snaží družit, zapojovat do společnosti a jako takoví se oddávají i konzumaci pochutin ve společnosti dalších. Ne vždy jde vše dle duchu paleo, ale abychom si to mohli nějak zjednodušit, existují alternativy, jak se najíst, když jste někde na návštěvě, v restauraci či na výletě.

80-20

1. Vypomoci si zásadou 80/20 – tedy, že občas si dovolím něco co není paleo, prostě protože můžu a protože vím, že mě to nezabije. Vliv jednoho takového jídla nedokáže zhatit všechnu mou snahu a tedy není to až tak na škodu. Dále díky zavedení této zásady si eliminujete stres, který by vznikl z případného špatného svědomí, že jsme snědli něco, co jsme si slíbili, že nebudeme jíst. Když na to máte chuť, dejte si to, když nemáte jinou možnost, ok. Ale myslete na to, že většinou alternativa existuje, jen třeba to není to po čem naše oči a smysly prahnou avšak zbytek těla se vzpouzí. Kdybych měl chuť na něco ryze nepaleo, nebudu si to odpírat a trápit se, ale dopřeju si to, sním si to pomaličku, užiju si to a případně pak i trpím následky potichu, protože to byla moje volba, ale rozhodně se nebudu cítit provinile a začínat něco počítat od nuly. 80/20 tedy znamená, že pokud jste na paleo již delší dobu, můžete si dovolit až 20% svých týdenních (měsíčních) chodů mimo paleo. Ve výsledku je to vcelku hodně, protože když budete mít 5 chodů denně, to je 35 za týden a z toho 20% je 7, což je jeden a půl dne. To už je vcelku hodně, že ? Pokud jste však s paleo začali, je lepší se držet co nejvíce striktního a nejlépe, pokud selžete, začít od nuly a brát to jako větší motivaci. Začátky totiž mají úplně jinou váhu než pokud jste na paleo už rok, dva, tři..

Čišník

2. Pečlivě vybrat jídlo či požádat o výměnu – když už teda budete sedět v restauraci a rozhodnete se, že si dáte něco, co Vám tam nabízí, doptejte se obsluhy co tam dávají. Existují vcelku pohodlné volby, které dávají možnost jíst úplně paleo nebo jen s malým přešlapem a přitom se dobře a hodnotně najíst. Dobré místo také poznáte, že Vám vyjdou vstříc, budou vědět z čeho dělají vlastní jídla a budou ochotni Vám případně provést změnu v rámci objednaného jídla bez nějakých přirážek. Některá menu jsou již například označena v duchu bezlepkové stravy, tedy pomůcka pro nás, kde by to mohlo být více schůdné. Dobré menu se také pozná, že všechny ingredience jsou rozepsané a že se používají koření, ne směsi, to však ale většinou nemůžete vidět pokud není otevřené kuchyně či se nezeptáte. Často se na Vás budou dívat divně, že odmítnete brambor a knedlík a řeknete si o nějakou zeleninu navíc, ale je to Váš život a Vaše zdraví, nemusíte tedy hledět na to co si o Vás jiní myslí.

3. Donést si vlastní – to neplatí určitě v rámci restaurace, kde by to bylo dosti neslušné a nevhodné. Ale třeba výlety, návštěvy či různé oslavy se tak můžou snadno absolvovat. Vyžaduje to oproti předchozím dvěma druhům i nějakou aktivitu z Vaší strany, která bude předcházet – pokud tedy se neodehrává oslava či návštěva u Vás doma. Kolikrát i svým jídlem překvapíte hosty, že jim ani nebude vadit, že do sebe dostali něco více paleo kompatibilní a zdravé. Může se tak i zavést debata směrem k této stravě a možná i někomu vnuknete nápad, paleo vyzkoušet. Není to vždy praktické, ale určitě to může některé návštěvy ohromit. A ostatně, pokud to takto nenásilně začleníte pokaždé, možná se dočkáte překvapení z jejich strany, že něco podobného bude na Vás čekat při opětované návštěvě.

Salát

4. Poslední alternativa je nejíst, ale tak to snad víte. Přejděme tedy k tomu, jaká jídla byste si mohli dát, pokud byste teda byli někde v restauraci či bistru. Tedy standardní situace pracujících, kteří to nemají daleko do centra města, kde by si mohli dát něco dobrého. Bohužel se vždy může najít výjimka, může se stát, že podobná alternativa, kterou doporučím nebude u Vás dostupná či bude do ní přidáno něco, co by nemuselo být až tak vhodné.

A co si teda dáme?

– Vývary bez nudlí a kukuřice, fazolí a podobně – různé vietnamské, čínské, thajské polévky

– Omelety a frittaty (tuk na kterém byly připraveny, případně složení)

– Smoothie / Ovocné a zeleninové šťávy

– Steaky bez omáček s oblohou, restovanou či grilovanou zeleninou, sázenými vejci, fazolkami na slanině (důležité je na čem je také vše připraveno, jestli jde o olivový či rostlinný olej)

– Filovaná kachna, kuřecí prsa, vepřová panenka v různých provedeních bez omáčky

– Pečená kachna, kuře, husa se zelím (ačkoliv zelí je někdy zahuštěno jíškou) bez knedlíků či brambor

– Žebírka s medovou marinádou (různé glutamátové kořenící směsi)

– Obvykle všechny ryby pokud nejsou obalené se salátem

– Saláty (zde pozor na dresinky – cukr, majonéza, rostlinné oleje,..)

– Kebab, gyros se zeleninou (opět dresink – cukr, majonéza, zálivka na zelenině s cukrem)

– Grilované kuře (glutamátové kořenící směsi)

– Špízy (záleží jaká zelenina, ale povětšinou jsou v pořádku)

Pokud si dovolíte i nějaký ten sýr či mléčné produkty, obvykle se Vám značně rozšíří možnosti. Ne vždy můžete očekávat kvalitní produkty, ale měli byste to s přehledem přežít bez nějaké újmy či špatných pocitů. Různá zapečená jídla se sýrem, smetanové omáčky k masům či sýry v salátu můžou značně zlepšit okruh potenciálních jídel.

Jestli si sami doma nevaříte, chápu, že tohle může být velmi složité téma, protože netušíte z jakých surovin se daný pokrm připravuje, nevíte na co se připravit a na co se ptát. Přece jen seznam toho co nechcete, aby bylo v jídle je delší než toho co by tam mělo být. Proto se snažte obvykle volit tak, aby jídlo mělo co nejméně surovin, výraznou chuť například česnekem, houbami, rajčaty a tedy bez možnosti, aby tam byla přebytečná sójová omáčka, či další dochucovadla a pokud náhodou přehmátnete, prostě se svět nezhroutí a vy to přežijete.

A nakonec pár oblíbených míst, kam chodíme rádi i když občasně a vždy si dokážeme něco dobrého vybrat, aniž bychom museli slevit ze svých standardů.

Brno – Výtopna, Baroko, Velorex, Bistro Franz, a doporučeno mi bylo Cafe 04, Růžová slepička

3 thoughts on “Jezení venku

  1. Děkuji moc za pěkný článek. Přišel akorát.
    Primal jedu cca půl roku a poslední dobou mi začíná vyhovovat kombinace s warrior diet a příští víkend mě čeká cestování a rodinná návštěva a je možné že se mi nepodaří být “pračlověkem” celou dobu. Takže si půjčím 80/20. No stres. Je pravděpodobné že po půl roce budu jíst pšenici. Pokusím se ji vyhnout ale nebudu to hrotit.
    Opravdu je dobré nic nelámat přes koleno. Na což občat zapomínám.

    • Přesně tak! Jeden z důvodů proč mi paleo vyhovuje je ta eliminace zbytečného stresu z toho kdy mám kolik jíst, zda náhodou nesáhnu vedle a podobně. Jsem rád, že jsem to někomu připomenul. Ostatně důvod proč je to 80/20 je, že těch 20% je kolerace způsobená vlivem prostředí, tedy tím v jakých podmínkách žijeme a co nedokážeme ovlivnit. Takže není důvod se přepínat..

  2. Ještě malý dodatek.
    Když jím venku dávám si grilovanou rybu s restovanou zeleninou.

Leave a Reply

Your email address will not be published.