Snídaně bez vajec

Kdysi dávno jsem tu dával článek o snídaních, která však měla jako jednu z částí vejce. Tentokráte se zaměříme na ty, které je neobsahují. Sám jsem měl problém ze začátku s tím jak nahradit snadno a rychle pečivo při snídaních a přitom nejíst dokola to samé. Problém, který u mě občas stále nastává, avšak naučil jsem se s tím už mírně počítat. Či-li pár takových pohotovostních snídaní musí mít své místo v mé lednici či špajzu.

snidane

Podstatné body – snídaně by měla být zahrnuta při jakémkoliv denním cyklu, protože je opravdu esenciální. Ty naučené klišovité fráze o tom, jak je nutná platí – ačkoliv není nutné mít na snídani cereálie. Je podstatné do sebe dostat potraviny s nízkým glykemickým indexem, abychom se déle a více cítili sytí po sebemenší porci. Dále není zrovna nejideálnější začínat těžkým a tučným jídlem, ale postupem času si na to navyknete a nebude Vám to způsobovat žádné problémy. Pokud nejste zvyklí snídat, dejte si každé ráno alespoň jeden kousek zeleniny a za 21 dní by Vám už měl vydržet tento nově navyklý zvyk.

Co by však správná snídaně měla mít ? Protože je to úvodní jídlo dne, kde kolikrát vyhlídky jsou jasné, že do oběda nic nebude a tak musíme zaručit, aby byl dostatek energie, tuků a pocit sytosti. Nejlepší je tedy mít jídlo kombinované z více složek, například trochu ovoce, ořechů a kousek masa. Nic složitého na přípravu, maximálně 20 minut celkové přípravy a suroviny, které buď už lednici a spíži už máte, nebo si snadno zvyknete je tam mít.

Přebytky z předchozího dne pěkně do krabičky

1. Použít jídlo z předchozího dne – velice jednoduchá alternativa, jak si snadno pořídit rychlou snídani, prostě si začněte plánovat kolik čeho potřebujete na porci pro večeři a přihoďte jednu, dvě navíc. Hotovo budete mít z předchozího dne a jen ohřejete, přidáte třeba trochu čerstvé zeleniny či ovoce máte hned hotovo. Vím, že občas je to složité tam ty dobroty večer nechat, avšak na snídani ani nepotřebujete plnou porci. Ze začátku se třeba zdá hodně složité dát si na snídani žebra, ale uvidíte, ono to půjde samo.

Nugety připravené k uskladnění

2. Zmražené předpřipravené suroviny – ačkoliv paleo nepracuje s vyráběnými produkty, samozřejmě si můžete snadno ohřívatelné pochutiny zamrazit na horší časy. Příkladem budiž kuřecí nugety, masové kuličky atd. Drobná poznámka: jídla mohou obsahovat i vejce, přesto bych je sem zařadil také.

3. Jídla bez masa – zde toho může přijít hodně. Například ovocná a zeleninová jídla, různě míchaná či ta, která mají jako hlavní složku ořechy. Velice dobrým jídlem, které vydrží uskladněné dlouho jsou různé druhy granoly,Hotová granolakteré pak můžete mít s jogurtem, kokosovým mlékem, jen tak na svačinku. Ovocné a zeleninové saláty, ať už jako přílohy či jako samostatná jídla, avšak myslete na to, že jako snídaně musí obsahovat i nějaké tuky a tužší hmotu v nich, kvůli pocitu plnosti. Například ovocný salát, kterému říkáme chlupaté ovoce. Jednoduše si nakrájíte ovoce do libovolné velikosti a složení a promícháte s mletým sušeným kokosem, dokud není vše pořádně chlupaté. Zasytí mnohem více než samotné ovoce a spotřeba je třeba jen 1-2 pol lžíce mletého kokosu na osobu. Dalším rychlým a chutným jídlem, které vydrží uskladněné déle jsou různé druhy crumble. Rozebírat zde ty tisíce druhů salátů, asi nemá cenu. Myslete jen na to, že místo abyste museli dělat olejovou zálivku, přihoďte pár ořech a problém s tuk je vyřešen. Nebo jako přílohu volit čerstvou zeleninu nakrájenou na plátky či špalíky a přikusovat k čemukoliv.

4. Polévky – ačkoliv by nemusely být samostatné, přece jen ne vždy máme všechno s masem nebo bez něj. Protože se polévka rychle ohřeje a dostatečně zasytí, určitě by neměla být zavrhnuta jako rychlá snídaně.

Kari krevety

5. Snídaně s masem – zde by mělo nastat širší rozdělení, ale protože jsem už část pokryl, rozdělím tedy jen takto asi. Na ty s rybím masem, s masovými směsmi a ostatní. Jak víte, ryby musíme jíst častěji, takže v našem případě alespoň 3 rybí jídla týdně. Co si pod tím představit? Ryby nemusí být čerstvé, ačkoliv jako takové stejně nemají moc problém kvalifikovat se do 30ti minutové přípravy, avšak můžete použít i ty uzené, marinované či plody moře. Oblíbeným pro nás je uzená makrela, prostě jen tak či salát z krevet. Opražené krevety na tisíc způsobů, marinované rybí filety či tuňák z konzervy s avokádem

Tuňák s avokádem

Masové směsi, pokud už jsou uvařené a jen následně uskladněné jsou jednou z nejrychlejších alternativ. Předem si připravíte více směsi z mletého masa a prostě jen ohřejete ke snídani samotné, či s omeletou nebo jen tak zeleninou, není na tom žádné umění, kromě toho snadno a rychle zasytit svůj žaludek. Můžete si například i rychle ráno vytvořit směs a udělat si karbanátky či zeleninové burgery.

Zeleninové burgery

Ostatní masové snídaně, jsou například uzeniny, nebo opražená slanina a spousta dalšího co Vás jen napadne co se týče masa, například i masové saláty. Dále také různé salámy, slaninky, uzené boky, uzené a podobně nakrájené na kousky avšak pozor zde na zdroje a množství soli, které zkonzumujete. Cokoliv se slaninou hned chutná lépe, chtělo by se tvrdit a proto například s jakoukoliv brukvovitou zeleninou je skvělá – například kapustička na zádíčka (rozkrojené poloviny či čtvrtiny růžičkové kapusty na tuku) či orestované zelné listy. Rozhodně k zahození není ani udělat si minutový steak z libovolného masa a pěkně si ho užít na snídani.

Kapustička na zádíčka se slaninou

5. A také něco dalšího – pro primal fanoušky samozřejmě platí i libovolné možnosti spojené s mléčnými produkty. Sýry, smetanové pomazánky a krémy, jogurty a další možné prostě dokážou zrychlit a osvěžit zaběhlý snídaňový jídelníček, ale to jen za předpokladu, že můžete mléko a dopřáváte si ho.

No a tady tedy shrnutí, pár rychlých snídaní:
Tuňák s konzervy s nakrájeným avokádem
Chlupaté ovoce, ovocný salát s kokosem
Salámové rolky se zeleninou
Ovocný crumble
Chia jogurt/pudink s trochou ořechů
Karbanátky s zeleninou
Uzená či marinovaná ryba
Zeleninové burgery
Granola
Salát s krevetami
Kapustička na zádíčka
Libovolná polévka
Zbytky z předchozího dne
a spousta, spousta dalšího

Leave a Reply

Your email address will not be published.