Kotleta na smetaně

Kotleta na smetaně s dýníNelekejte se fotky, opravdu tu není proto, aby Vás odradila, ale potenciálně navnadila do dalšího čtení a možná i připravení tohoto jídla. Vzpomněl jsem si na něj úplně náhodou a musel se k němu vrátit. Bylo to jedno z mých nejoblíbenějších před přechodem na paleo, vařili jsme ho na pravidelné bázi a vůbec nechápu, jaktože jsem si na něj nevzpomenul dříve. A přitom konverze byla snadná a musím uznat, ani ne tak překvapivě, to bylo prostě lahodné a dosti jiné než jsem byl zvyklý, přesto vhodné pro brzké zopakování.

Čas receptu: příprava 5 minut, pečení 1 hodina

Suroviny na 2-3 porce:

 • 3 vepřové kotlety (450 g )
 • 200 ml kokosového mléka nebo krému (toho krému méně)
 • ½ cibule, na kolečka
 • kmín, sůl, pepř
 • 1 hokkaido dýně, příloha

Postup:

 1. Kotlety vyložíme do zapékací misky, osolíme a opepříme z obou stran. (Případně i další koření dle chuti – já dával alespoň trochu kmínu)
 2. Na kotlety vyskládáme plátky nebo sousta udělané z dýně a cibule, zarovnáme na stejnou úroveň.
 3. Rovnoměrně přelijeme kokosovým mlékem (nebo zředěným kokosovým krémem).
 4. Dáme do předehřáté trouby na 160°C na hodinu. (Pokud chcete mít maso jemnější, tak max půl hodiny navíc)

Musíte myslet na to, že zelenina, kterou přidáte pustí ještě nějakou šťávu a že mléko/krém se rozmělní na krémovou složku (co hledáme) a vodu, kterou nepotřebujeme, proto nedávejte moc ‘smetany’. Dýni jsme dávali, pro její velkou podobnost s brambory, což bývalo jak jsem si to připravoval původně. Vím, že se dělá v různých variacích, uvažoval jsem ještě velice hodně nad tím, že bych si dal s hruškami a vlašskými ořechy. Zkusíte to někdo za mě do příště? :-))

EDIT 24-1-2013: Dnes jsem připravoval podruhé při 180°C (hodně tekutiny) hodinu a půl a maso se nádherně rozplývalo na jazyce a přidával jsem papriky (1 velká červená kapie) a nedodával už žádný vývar.

2 thoughts on “Kotleta na smetaně

 1. Metlo díky za připomenutí, tohle je moje oblíbené jídlo a taky jsem na něj úplně zapomněl. Teď když to ale čtu, tak si říkám, že by tam přeci měla jít i klasická smetana ke šlehání jako normálně nebo ne?

  • Rádo se stalo!
   Vzhledem k tomu, že konzistence kokosového krému je stejná jako u smetany na šlehání, takže to jde nádherně zaměnit. Důvodem proč tam není smetana, je to, že striktní paleo má mléko v šedé zóně, takže ne každý ho uznává jako vhodné pro stravu.
   Jinak samozřejmě, čím tučnější smetana, tím lépe 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published.