Recenze: Michal Turna (Grasa.cz) – Superčlověk

O tom, že Michal Turna, autor webu Grasa.cz bude psát knihu jsem věděl už pár měsíců. Že je to přepis a značné vylepšení kurzu, který nabízel sám nebo skrze Naučmese.cz jsem taky věděl. Proto jsem si chtěl taky srovnat kurz samotný s tím co nakonec nabídne v knize a musím uznat – jsem dosti překvapen.

“Najděte tu nejlepší verze sebe sama i Vy”

Superčlověk

Znáte tu situaci, kdy jdete na nějaký kurz či přednášku a v místnosti jsou lidé, kteří mají všetečné dotazy k i mimo tématu a tak zavedou celý obsah úplně někam jinam, než by autor chtěl (třeba se předbíhá sdělený obsah nebo se složitě musí vysvětlovat něco, co ani není obsahem) a stojí to dost času se dostat opět do zajetých kolejí a navázat. To se Vám naštěstí u této knihy nestane. Michal pečlivě přidával témata, podle toho co slyšel a na co reagoval na svých kurzech (tvrdil bych že jich bylo více než 30 za celou dobu, co téma přednáší) a zařadil je do celku skvěle, nemáte potřebu odbíhat, ptát se, ale stačí dál číst a dostanete se k tomu co Vás zajímá. Možná se čtyři roky praxe, zdají málo, ale Michal má na co navázat – vystudoval školu zaměřenou na sport, sám se sportu věnuje od dětství, rád se sebou, ale i životním stylem experimentuje a už více než rok se tomu věnuje na plné obrátky. Neustále si čte, zkouší a zavádí nové postupy a snaží se najít tu nejvhodnější alternativu pro většinovou populaci – společně s Petrem Novákem z Fitplanu bych je nazval Timy Ferrissy České republiky (a oba se určitě budou stydět za tak velký kompliment, který jim skládám).

Co Vás tedy čeká, pokud se rozhodnete si knihu koupit – jen za 350,-

Strukturované kapitoly, které jdou logicky, tak jak to budete nejvíce potřebovat – nastavit si cíle, získat správnou motivaci, mít to odhodlání správně vykročit a nadále si udržet návyky a poté je udržet až k proběhnutí cílovou pásko. A běžet dál setrvačností, dokud nebudete mít dost a věřte – co se týče zdraví, délky života a spokojenosti, nikde není přesně daná horní hodnota, avšak snem každého je posunout ji co nejdále. Michal dobře ví a předkládá Vám to, že první a nejdůležitější krok je čistě na Vás a sestává hlavně ze souboje s vlastní hlavou. Když se překonáme, a vyhrajeme tuto bitvu, máme dost velkou šanci vyhrát i celou válku.

Poté co se poperete s motivací, můžete přistoupit k tomu, co Michalovi pomohlo nejvíce a pro většinu lidí, má také největší a nejsnazší výsledky – změna stravy. Doporučený je striktní paleo režim (tady zaplesalo mé srdce, protože dost lidí se toho bojí), projdete si tím, co jíst, co nejíst a jaké případné úpravy můžete udělat, abyste si zlepšili efektivitu fungování svého těla – přijde třeba řeč i na přerušované půsty, denní režimy, ale i kokosový olej či další opravdu reálné superpotraviny.

Ač strava může pomoci dost, superčlověk potřebuje i sílu a tu nezíská jen tak poleháváním, ale pohybem. Dozvíte se jaká je minimální dávka pohybu, kterou potřebujete, ale když se dostanete za ni – stanete se opravdu tím monstrem s cihličkami na břiše, mocí přenášet hory a běhat s větrem o závod. A věřte, ani to dlouho nezabere. Dosti probere i různé pohledy na pohyb spojený se životním stylem, tedy například bosá chůze, otužování a minimalistický přístup ke sportu a pohybu.

Pokud se rozhodnete pro verzi s bonusy, čeká Vás navíc – jen za 450,-

Ach bonusy, obvykle nejsou vůbec hodnotné a spíše jen je to hromada textu navíc. Tentokráte přichází však něco, co Vám těch 100,- investovaných navíc vrátí během prvního týdne. Nachází se tam totiž poklad a superdárek od Michala – návod, jak ušetřit při stravování a rady jsou to velmi praktické. Navíc najdete seznam nejčistších plodů planety, tedy těch co nejsou nikdy zasaženy herbicidy, pesticidy ani dalších chemií, je tedy vhodné je konzumovat bez jakéhokoliv strachu. Další dobrotou je popis superpotravin a zde určitě nepůjdeme do různých hadích olejů a hnusů, které nebudou nikdy fungovat – jde totiž o dost často i základní potraviny, které jsou napěchované vitamíny, minerály, aminokyselinami a v celém svém objemu dokážou velmi pozitivně působit na naše zdraví. A nakonec jsem si schoval dva velmi důležité a nejobsáhlejší – jeden je rozhovor s deseti zajímavými osobnostmi v podobě stejných 20 otázek (tramtadadá, i já jsem tam, cítím se skvěle, že jsem mohl přispět a dostal jsem se k tak důležitým jménům jako Anna Jermářová či Petr Mára a pár dalších (snad se neurazí, že je nejmenuji!)). Report 24:7, je vlastně taková příručka voyeura, Michal nám ukáže co přesně a kdy a jak dělal v rámci jednoho týdně, abyste měli jasnou referenci, že teorie o které mluví, je i jeho denním chlebem (ač ho nejí!) a opravdu dělá, co říká.

Moje hodnocení – 5/5

Moc se mi líbí, že Michal cituje zdroje, odkud pochází většina jeho znalostí a projevuje velký respekt k těm, co jej k daným procesům či myšlenkám přivedli. Velkou inspirací je pro něj Tim Ferriss, ale nejedná se o nějaký sprostý klon, obsah je prostě jiný, forma taky, ale podobný přístup – experimentování, kdy ze sebe dělá pokusného králíka a vědecky pak zhodnocuje výsledky a následně je doporučuje Vám čtenářům či účastníkům kurzů. Kniha plyne velmi rychle, zbytečně nezatěžuje informacemi, které by Vám potenciálně nebyly k prospěchu a neodbíhá. Grafické provedení je hezké, není to žádná ultramoderní pecka, ale neurazí. Co se týče formy – Michal občas používá úderná anglická slovíčka, kde by se obsah dosti složitě popisoval, ale neanglicky mluvící, se bude občas muset mrknout, co to znamená (avšak není jich moc, jako to bývá u některých jiných lidí). Já můžu jedině doporučit a s 99% se shoduji s tím co Michal napsal.

Kniha: 240 stran, 30 kapitol, cena 350,- koupíte zde
Bonusy navíc: Kniha + 5 kusů bonusů, 149 stran, cena 450,-  koupíte zde 
Samozřejmostí je vrácení peněz do 30 dnů, pokud se Vám nebude líbit

Michal

Více o Michalovi se dočtete zde

Pokud máte zájem o knihu či si o ni chcete víc přečíst, přejděte zde

Leave a Reply

Your email address will not be published.