Recenze: Snídaně trochu jinak – Živá kultura

Když jsem se teprve v lednu dozvěděl, že existuje stránka Živá kultura, byl jsem velmi mile překvapen, protože nabízí spoustu velmi zajímavých receptů a ještě lepších fotek k nim. Avšak důvodem proč jsem se o stránce dozvěděl, bylo to, že dámy, které za ní stojí vydaly kuchařku (zatím tedy v elektronické podobě) a chtěly informovat paleo a GAPS komunitu o tom, že je na světě. Byl jsem potěšen, že i já jsem byl jeden z těch, kdo dostali příležitost se o ni dozvědět tak brzo od jejího vydání, ale taky protože si myslím, že je velice důležité řešit snídaně. Většina lidí, kteří přejdou k jinému stravovacímu způsobu než je ten klasický, většinou řeší co budou jíst na snídaně. Ty prostě bývají největším úskalím a také (ne)překonatelnou překážkou. Pojďme se trochu podívat pod pokličku…

Snídaně trochu jinak

Pár slov o autorkách…

Jana Dell-Plotnárková a Žaneta Kremsa založily web Živá kultura roku 2012. Snaží se poukázat na stravování podle zásad GAPS, Paleo či Nadace Westona A. Price, které samy zastávají a to nejen ze zdravotních důvodů. Jana je vystudovaná sestra a momentálně žije v Asii, živí se jako kouč a Žaneta je grafička, spolumajitelka módního labelu BEAUX a také spoluzakladatelka neziskové organizace současného moderního umění Inter-Art. Obě dvě jsou maminky, obě žijí v cizině, obě měly zdravotní problémy, které je přivedly k pátrání po správném stylu stravování. Mají tedy spoustu hodnotných zkušeností na rozdávání a to nejen kolem jídla. Doporučuji Vám si tedy jejich web projít.

… a také pár slov o knize

V elektronické kuchařce Snídaně trochu jinak naleznete bezlepkové recepty, které jsou v souladu s principy stravování podle diety GAPS nebo Paleo. Součástí kuchařky je také tematický obsah vhodný např. pro alergiky. Naleznete zde 17 receptů bez použití vajec, 13 bez použití ořechů a 33 receptů bez použití mléka. Každý recept je doprovozen celostránkovou fotografií. Značná část receptů je založena jako obdoby sladkých snídaní, ačkoliv se zde moc cukrů a sladidel nepoužívá. Ale ve výsledku je to půl na půl v poměru slaných a sladkých jídel. Ty slané jsou pak velmi inovativní, jde tedy vidět, že se snažili poskytnout právě originální a oblíbené recepty než ty, které se obecně předpokládá, že každý zná a dělá si každý den. Část receptů je rychlá a velmi snadná, pár jich je časově více náročných nebo i komplikovanějších, přesto se určitě nevyznačují extrémní náročností a každý by měl být dle návodů schopný je zvládnout.

  • ZÁKLADNÍ RECEPTY
    Vývar
    Kokosové mléko a smetana
    Mandlové mléko
    Rajčatové pyré
    Dýňové pyré
    Avokádová pomazánka
    Namáčení ořechů
  • SMOOTHIE RECEPTY
    Čokoládové smoothie
    Dýňové smoothie
    Borůvkové smoothie s kešú krémem
    Monster smoothie
  • SLADKÉ SNÍDANĚ
    „Ovesná“ kaše
    Pečené ovoce s drobenkou
    Granola
    Palačinky z kokosové mouky
    Pečená jablka s ořechovou nádivkou
    Pečený puding
    Kokosové lívance s čokoládovou polevou
  • SLANÉ PEČIVO
    Kešú chléb
    Makové housky
    Burákový chléb
    Zeleninový bochník
    Foccacia s rajčaty
  • SLADKÉ PEČIVO
    Mandlový perník
    Sladká foccacia
    Mramorová bábovka
    Mrkvové muffiny
    Mrkvovo–avokádové muffiny
    Vanilkové a kakaové scones
    Cuketová buchta
    Makový závin
  • MASO A VEJCE
    Frittata se slaninou
    Vaječné muffiny
    Domácí párek s mrkvovými plackami
    Vejce Benedikt s omáčkou Hollandaise
    Masová mini pizza
    Pečená vejce v mase a kokosu
    Játrová paštika
  • ZELENINOVÉ RECEPTY
    Míchaná zelenina s vejcem na hniličku
    Dýňová pizza
    „Bramboráky“

A přidávám i pár fotek toho co jsem z receptů vyzkoušel, ochutnal a zaznamenal 🙂

Čokoládové smoothie Mandlový perník Mandlový perník a borůvkové smoothie Granola

A nakonec mé hodnocení

Musím uznat, že tiše závidím ty nádherné fotky. Fotky velmi vévodí každé stránce a rozhodně Vás dokážou navnadit. Oproti jiným kuchařkám jsem po vyzkoušení měl pocit, že mi prostě fotka nelhala, že nebylo nic opomenuto a vše dopadlo jak má. Většinu receptů jsem znal v trochu jiné podobě a proto jsem některé ověřené vyzkoušel podle jejich postupu a byl jsem potěšen fungovaly skvěle. Výhodou je tématické rozřazení do kategorií – bez vajec, bez ořechů, bez mléka; dále pak paleo či gaps, tedy ideální pomůcka podle chutí či případných alergií. Formát se mi líbí, grafická úprava je moc hezká, jde vidět, že je vše připravené na tisk – což může být pro některé čtečky problém, ale já vše četl jen na PC a nestěžoval bych si na to, ale tuhle výhradu Sugarfreelife z blogu Paleolifestyle.cz úplně chápu. Cena je za množství kvalitních receptů více než příznivá. A jako poslední bod – musím ocenit, ne až tak často zmiňovanou, ale podstatnou metodu přípravy ořechů, namáčení, kterou zde máte pěkně vysvětlenou v rámci základních postupů a myslím si, že by mohla otevřít oči mnoha lidem, kteří konzumují ořechy ve velkém a myslí si, jak je to skvěle zdravé. Hodnocení 5/5

Knihu můžete zakoupit za 149,- ZDE

Leave a Reply

Your email address will not be published.