Whole30 Den 20

No ani jsme se nenadáli a už jsou dvě třetiny za námi. Poslední dobou moc slintám u blogu od Martiny, Green Almonds. Asi bych tak vyzkoušel vše, no možná dva tři recepty bych vynechal a to asi jen, protože mě nelákají na první pohled – ale věřím, že chuťově budou skvělé i tak. Ono vyzkoušet cizí recepty je skvělé, zvláště když mi tak sedí do mého vlastního chuťového spektra, ale taky chci tvořit vlastní recepty a občas Vám je prezentovat – tak si prostě musím vybírat a občas toho pak hodně lituji, protože se mi třeba vlastní recept až tak nelíbí (i když chutnal skvěle) oproti tomu co najdu jinde. No, ale konec tesknění, rozhodně dám víc prostorů receptům od Martiny – jsou prostě skvělé.

Tento týden bude dosti náročný. Ačkoliv do Whole30 budu muset zařadit první pečené sladké, bude to pro mě prakticky něco co nebudu ani moc jíst. Blíží se totiž moje další narozeniny a tak musím pohostit kolegy v práci. Musím, no .. prostě chci. Takže probíhá momentálně velká bitva při rozhodování, zda zvolit něco ověřeného a jistého nebo něco nového a neověřeného, ale o to lépe vypadajícího. Necháme se překvapit, dám vědět v pátek či v sobotu jak to dopadlo.

‘Bílé brambory jsou nyní povoleny při Whole30. (Samozřejmě bez chipsů a hranolek, ale to jste již věděli) Vítej tedy zpět, starý příteli.’ Zdroj: Whole30.com

Co však velmi rozvířilo debatu na Whole30 poli a chci to probrat i zde, je rozhodnutí, že bílé brambory patří zpět do Whole30 programu. Důvodů, proč je vyřadit nebylo až tak moc, důvodů proč je zařadit zpět je ještě méně. Toto kontroverzní rozhodnutí rozvířilo mnoho debat. Já jsem osobně zastáncem toho, že brambory nejsou takové zlo, jako jiné produkty – zvláště pokud si třeba dáváte čerstvé, občas a třeba ty skvělé rané brambory z kontrolovaného zemědělství. Nevidím problém v tom, že bych si je zvolil jako přílohu (opravdu velmi nepravidelně), avšak ne na úkor zeleniny – jsou to prostě škroby, nic moc navíc. Chápu rozhodnutí proč byly vyřazeny (přece jen ve Whole30 se hodně řeší závislosti, návyky a celkově psychologická stránka stravování – mít povoleny hranolky každý den by asi nepřinesly tolik pozitivních výsledků jako se povedlo. Proč však byly zařazeny zpět, bez nějaké širší obhajoby mi už není tak jasné. Pokud by se uznalo, že tedy rezistentní škroby jsou to, proč je dáme zpět – měla by být jasná specifika konzumace, dávkování a úpravy. Pokud glykemický index ani závislosti nejsou už problém, kdy se teda vrátí med či javorový sirup? Otevřelo se spíše více otázek než odpovědí. Jedno je však jisté – pokud jste na straně odpůrců brambor, NIKDO VÁS NENUTÍ JE JÍST, jen se teď nemusíte omezovat při návštěvě restaurace, kde zeleninu jako přílohu nevedou. Nebo taky ne. Ať už stojíte na jakékoliv straně barikády (u atletů s přehnanými eko-tendencemi a napnutým rozpočtem i chápu, že batáty (ačkoliv Lídl nasadil minulý týden velmi přátelskou cenu) nemusely být až tak oblíbené (nemluvě o tom, že pro někoho jsou prostě moc sladké – řešením jsou asijské, ale o to dražší varianty) jako české, od babičky kvalitní brambůrky …) .. rozhodnutí je jen a pouze na Vás. Jste to, co jí to, co jíte – jak slovy Hartwigů připomenu jednu ze základních myšlenek.

Den 20 – Metla 

Den 20 snídaně

Snídaně: květákový chléb s Pandrholovou Paštikou pro chlapy, virgin colada
Oběd: vepřová krkovice na pánvi s maďarským koření na vepřové, na olivovém oleji s cuketou a salátem z polníčku, jarní cibulky, rukoly, pažitky a guacamole
Večeře: kuřecí perkelt podle Martiny, hromádka pistácií a vodní meloun
Den 2 večeře
Pohyb: jeden sprint, 2x tabata
Pitný režim: 2,5 litru vody

Den 20 – Noemi

Snídaně: Velký zeleninový salát s krůtími prsy a roztavenou slaninou (jen tuk 20g) (salátová okurka, rajče, ledový salát, ředkvičky, 1 PL balsamico, 1 PL panenského olivového oleje, sůl, bílý pepře)

Oběd: Marinovaný pomalu pečený vepřový bůček (hádejte, kde jsem se inspirovala? Poznámka Metla: Tak to mě velmi těší 🙂 )
Pečená bílá cibule (v alobalu) a brokolice v páře , polité  kapkou balsamica, panenským olivovým olejem a špetka hrubozrnné soli a čerstvě namletý pepř
1 Ryngle tmavá

Večeře: Marinovaný pomalu pečený vepřový bůček s čerstvě nastrouhaným křenem a pestem  (1 PL – dušené artyčoky, panenský olivový olej, tuňák, sůl)
70 g batáty (pečené v alobalu), pečený česnek (taktéž v alobalu)
Narychlo osmažený řapíkatý celer a malá mrkev na 1 PL vepřového sádla (čerstvý rozmarýn, sůl)
1 Ryngle tmavá

Pohyb: posilování břišních svalů, Procházka svižnou chůzí (1,5 hod)

Pitný režim: 2,5 lt vody, káva: 2

 

3 thoughts on “Whole30 Den 20

  1. já v bramborách nevidím nic špatného, když se nejí zelené a oškrabou se, tak tam ty saponiny ani nejsou, ale je fakt, že batáty mají více antioxidantů no. GI se dá snížit s kombinací bílkoviny a tuky + nějaká ta zelenina a je to. Ale ten rezistentní škrob je dle mého senza. Web Martiny je fakt úžasně inspirativní.

    • To rozhodně, byl skvělý. Dneska jsme měli taky ještě ten paleo tabbouleh. A plánuju to hovězí na paprikách, spíš asi zítra 🙂 Takže krásná slova jsou na místě, jste skvělá Martino 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *