Whole30 Den 9

Dnešek pro mě byl velmi důležitý den. Že jsem studoval a úspěšně dostudoval jsem již zmiňoval, ale dnes byly promoce. Pro mě velmi důležitý den, setkání s rodinou a hlavně … opět výzva jak se v klidu najíst někde mimo domov. To se povedlo, dokonce jsme narazili na pojízdné řeznictví v Otrokovicích, tak jsem si dovezl nějaké na první pohled velmi kvalitní a na druhý pohled velmi chutné masné výrobky. Ta největší výzva, však byla v tom, že jsem po 2 letech a 3 měsících obul a musel nosit boty s podpatkem. Upřímně, byla to hrůza .. mám otlačené palce, měl jsem párkrát i špatný pocit z toho, jak mám nahnutá chodidla a hlavně, když jsem v nich musel běžet, vlastně jsem ani nevěděl už jak to udělat. Hrozně to klapalo, mě bylo nemile .. ještě, že už to mám za sebou a zase můžu chodit na boso. No a co se týče jídla? Mám pro Vás tip, kde se najíst v Otrokovicích (viz sekce Kam na jídlo) a teď Vám popíšu další Whole30 den.

Den 9 – Metla


Den 9 snídaně

Snídaně: ¼ estonského svatebního koláče, nakládané domácí okurky
Oběd: restaurace – kuřecí vývar s mrví bez nudlí, vepřový steak na slanině, cibulce a žampionech s grilovanou zeleninou (cuketa, lilek, cibule) a zeleninová obloha (salát, paprika, rajče)
Před večeří pár kousků škvarků
Večeře: telecí kebaby na řecký způsob (česnek, cibule, máta, citron) osmažené na pánvi na tuku ze slaniny, salát z trhaných salátů, rajčete, okurek a fíků
Pitný režim: 2,5 l vody, 1 černý čaj
Pohyb: pár prudkých sprintů (to je tak, když člověk jde pozdě na svou promoci)
Den 9 Večeře

Den 9 – Noemi

Snídaně:  Velký salát  (polníček, ½ jablka na kostičky, hrst mandlí lehce drcené, skořice 50 g přírodní dušené šunky na  nudličky)

Oběd: Dušená vepřová kotleta (sůl, pepř, masový vývar,  přelitá 1KL čerstvé šťávy z nastrouhaného  zázvoru), Zelené slabostěnné papričky dušené  ( zprudka opečené na 1 PL kokosového oleje, dodušené s 100 ml kokosového mléka a podávané s několika pikantními olivami naloženými v olivovém oleji) Čerstvá rajčata cca 60 g

Večeře: Pečené kuřecí stehno s grilovacím kořením s 1,5  PL domácí majonézy, Salát(moje nejoblíbenější kombinace): vařená červená řepa (200g), salátová okurka (200g)– vše nahrubo nastrouháno, sůl, pepř, drcený  kmín, čerstvá    bazalka, 2 PL  panenského olivového oleje, 1 PL jablkového octa, 1 PL  citronová šťáva

Pohyb: jóga, procházka

Pitný režim: 2,5 lt vody káva: 1

Poznámka: zaspala jsem  (ostudně 2 hodiny), odpoledne jsem si v určitém okamžiku nepamatovala, že jsem něco již uděla .  V podvečer jsem se cítila velmi unavena, zkusila jsem tedy zvětšit večeři.

 

4 thoughts on “Whole30 Den 9

 1. Moc gratuluji k promoci! 🙂 Mně to bohužel nevyšlo..tak snad v září..
  Chtěla jsem se zeptat, je v tomto stylu stravování povolena suplementace (bcaa, protein, apod.)? Vím, že jej držela kulturistka Katka Kyptová a tam si to bez ní nedovedu představit..
  Díky moc za odpověď 🙂

  • Zdravím Kristýno,

   děkuji za gratulace, byla to fuška, ale nakonec jsem to po tolika letech zvládl.

   No jsou dva přístupy, nereálný – tedy, že suplementace jsou chemicky vyrobené kapsle, které vůbec nemůžou patřit do paleo/whole30 stravy, kvůli principu zprocesovávaného ‘jídla’ či produktů. Tento postoj si myslím, je velmi často ohýbán a proto jej nazývám nereálným – představa jaké finanční náklady, zatížení pro organismus plyne z toho, aby profesionální sportovec, který se živí tím, že potřebuje mít větší množství svalů a méně tuků – to vše a spousta dalšího je prostě nezdravé a nereálné udržet.

   Druhý postoj je reálný a tedy cesta nejmenšího nutného zla. Volí se suplementy, které jsou v co nejčistší formě, případně se přechází spíše k primal zásadám (mléčné produkty, hodně škrobovitých složek a v některých extrémních případech se ustupuje od zavrhnutí rýže a tedy její zařazení zpět do stravy (preferuje se spíše hnědá či divoká, ačkoliv vše má svá úskalí – zde je ku prospěchu více vlákniny, lepší složení a neupravování chemikáliemi, v poslední řadě i bio/eko/fairtrade aspekt), případně i někteří zařazují zpět normální brambory (lepší cena, sacharidy z nich využijí).

   Já osobně jsem zastánce toho, že pokud člověk chce takto vypadat, živit se a potřebuje to, není jiného zbytí než to paleo celé výrazně upravit. Je prostě rozdíl mezi stravou mé osoby (člověk s minimem pohybu, sedící v kanceláři, který netouží a nemusí mít tělo ideálu krásy římské doby) a stravou profesionálního sportovce. Rozhodně bych ty doplňky doporučil v takové situaci, ale pozorně hledět na to, ať se zbytečně nedostává do těla chemie, kterou jinak odmítáme a úmyslně se ji vyhýbáme.

   Doufám, že to stačilo jako odpověď. Pokud je potřeba si více zjistit o tématu, věřím, že na Mark’s Daily Apple o tom bude dost, ale jsou i přímo specializované blogy/weby, které se zabývají kulturistikou a skloubení této stravy s ní.

   Metla

 2. Můžeme se těšit v budoucnu na recept na Estonský svatební koláč, je to tak?

  Noemi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *