Recenze: Vivobarefoot – Gobi – měsíc poté

Určitě nevíte o čem to vlastně mluvím. Někteří z Vás znají koncept Vivobarefoot a potažmo chození na boso s pomocí nových technologií. Pro ty z Vás, kteří to znáte, nedozvíte se prakticky nic nového než můj vlastní názor na nošení modelu Gobi v tmavě hnědé barvě. A to prakticky po měsíci aktivního nošení, což nemusí být dostatečné období. Rád bych se dožil chvíle, kdy s nimi budu mít první závadu či je prošoupu skrz, ale to moc předbíhám, takže po pořádku..

Jak víte, s paleo není spojeno jen stravování, ale určitě návyky a zvyky, které by Vám mohly či mají pomoci vylepšit či předejít zdravotním problémům. Velmi častým problémem našich generací jsou vady spojené s chůzí či během. Ať už tedy poškození, které si způsobíte nehodou, které se dalo přdejít pokud byste vhodně chodili a běhali či deformaci chodidla a napojench částí (klenba, pata, klouby, atd.), kterým se dá předejít vhodnou obuví. Schválně mluvím o obuvi, protože málokdo je ochoten v dnešní době chodit po venku na boso. Jsou takoví nadšenci a protože je i větší množství lidí, kteří mají zájem chodit jako-na-boso, VIVOBAREFOOT jim vyšlo vstříc a nabídlo boty, ve kterých chodíte skoro jako bos.

Gobi DK Brown

Historie společnosti a produktu – více zde

Britská společnost Terra Plana v roce 2004 uvedla na trh první boty značky VIVOBAREFOOT. Boty to byly netradiční, tedy s ultratenkou podrážkou odolnou vůči oděru, tedy vhodnou pro dlouhodobé používání i na tvrdších materiálech a pro velmi silné vnímání podkladu. Okolo 70% informací předává našemu mozku okolo 200,000 nervových zakončení v našem chodidlu a ty pak pomáhají tělo lépe koordinovat na přirozený styl chůze či běhu na různých podkladech či prostředích. Na stránkách tvrdí, že nabízejí nejširší nabídku bosých botou na trhu, což v katalogu, který mají nebude těžké dosáhnout a upřímně pro mě není až tak rozhodujícím. Každý rok prezentují nové či přepracované starší modely a zařazují se nové technologie, jde tedy o progresivní vývoj a reakci na požadavky zákazníků ke spokojenosti všech. Vynačují se obecně podrážkou o výšce 3 mm s nulovým sklonem mezi patou a špičkou, tedy Vás automaticky ‘nutí’ mít správný sklon a nášlap při každém kroku. Některé modely mají také další vložku, která zvedne výšku o další tři milimetry a tak usnadní přechod od běžné obuvi na bosonohou a také zaručí dostatečnou izolaci při chladných dnech či podmínkách.

Věřím tomu, že do budoucna nás mají nadále čím překvapit ať už drobnostmi (bez popruhové sandály), či dalším vývojem do zatím nečekaných končin (beztkaničkové boty, nové materiály a tenčí podrážky s větší odolností, atd.).

Technologie botou

Zdroj: Vivobarefoot.cz

 

Gobi DK Brown

Proč jsem si vlastně vybral tento model? Odpověďi jsou dvě – první byla, že mě velmi oslovila reklama na minulou sezónu, kde mě tyto boty asi nejvíc oslovily z těch pár modelů, které byly prezentovány. Obvykle, když mě něco ohromí, neváhám, přečtu si o tom něco víc a pak hledám, kdy a jak je seženu. Druhým motivem, proč právě tento model a barvu bylo to, že jsem hledal obuv, kterou bych mohl mít v kanceláři, která by vypadala reprezentativně a přitom byla pohodlná po celý rok. Kotníkové boty jsem nikdy moc nenosil, jsou to prakticky asi moje třetí, ale vyhrály z důvodu dostupnosti, protože prostě jiné modely i barvy už nebyly či mi nakonec nevyhovovaly. Když jsem tedy eliminoval běžecké boty, podíval se na modely, které jsou doporučené pro tvrdé povrchy (street, lifestyle), nezbylo jich až tolik, ale stále bylo z čeho vybírat. Poslední aspekt, tedy barva nakonec u mě vyhrála tato hnědá a to z důvodu, že u černé byly vidět šmouhy od lepidla v přední části a po chvíli zkoušení jsem je dokázal zašpinit. Světle hnědé s mi moc nelíbily a ty, které jsem si vybral původně, byly beznadějně již půl roku vyprodány.

Kde si je můžete vyzkoušet a odkud třeba objednat? Já volil první si jít zkusit v Brně, předtím než jsem si je koupil. Díky možnosti vyzkoušet si je na momentálně 8 místech v Česku je možnost docela velká. Přišel jsem tedy do obchodu, kde již jako informovaný zákazník jsem moc nemusel obtěžovat ochotnou, příjemnou a pro věc nadšenou obsluhu (pán se kterým jsem se o tom bavil měl jeden běžecký model na nohou, hovořil velmi pozitivně o značce a poradil mi co se týče dostupnosti – tímto tedy velké díky!). Požádal jsem o správnou velikost, což může být dost velký problém, pro některé jedince a vyzkoušel si najít pár desítek kroků, zkouknout v zrcadle a následovalo poděkování a rozloučení. Od prvního momentu mi bylo jasné, že si je koupím, i když…

Váhání a první dojmy.. odkládal jsem nákup značně dlouhou dobu, až nakonec jsme se rozhodli zajet do Vídně, kde kousek od sebe mají dva obchody VIVOBAREFOOT. Když jsme dorazili do prvního, modely, které jsem tam uviděl byly trochu jiné od těch co jsem si pamatoval a co mě překvapilo velmi pozitivně byla 30% sleva kvůli výprodeji sezóny. Srdce mi zaplesalo, nejen, že se to oplatilo sem jet, ale dokonce ještě více než jsem čekal. Došli jsme tedy do druhého obchodu a zde měli alespoň ty černé a tmavě hnědé. Zkusil jsem obojí a poté jsem se jednoznačně rozhodl, za 105€ to bylo výhodné. Zkusil jsem si je a co mě první zděsilo byla šířka přední části boty, prostě jsem si připadal jako bych měl kachní ploutve na nohou. Avšak po chvíli uvažování jsem si říkal, že je to vlastně vhodné, asi to má nějaký smysl. Ten jsem odhalil až posléze na internetu – je to kvůli lepšímu rozprostření prstů, stejně jako při bosé chůzi. Utáhl jsem tkaničky a udělal dost kroků, ani ne tak pro sebe, ale aby má drahá polovička měla také jistotu, že vše je v pořádku a že jsem si to vyzkoušel jak měl. Já byl už jasně rozhodnut. Černé jsem tedy vrátil, protože mi tam vadilo to viditelné lepidlo a šmouha, kterou jsem tam během chvíli udělal.

První den nošení jsem si říkal, že tomu nedám moc zabrat, takže jsme pochodili jen trochu a já zjistil, že mě trochu dře lem u jazyku levé boty. Druhý den jsme chodili již více, zhruba něco přes 10 km a lem se po chvíli srovnal a přestal mě odírat a vadit. Pro jistotu, ačkoliv jsem dlouhodobě své nohy i tělo připravoval na chůzi bosou nohou, jsem vložil vložky do boty a užíval si zvýšeného komfortu. Předchozí boty byly kožené s gumovou podrážkou Vagabond, podobné tomuto modelu – SID. Můj model, který se mi nedaří najít, měl měkkou kůži nshora a nosil jsem ho celý rok, tloušťka gumové podrážky byla zhruba kolem toho půl centimetru, a každý ostřejší předmět pod nohou byl velmi výrazně cítit. VIVOBAREFOOT Gobi však přinesly, ne tedy až tak nečekanou, za to však o hodně milejší poznání a to v tom, že nášlap na štěrk, kámen či další ostrou věc není téměř cítit a už si na to nemusím dávat až tak pozor, či se tomu vyhýbat jako dříve. Dokonce se mi již podařilo šlápnout na velký střep a nedošlo k propíchnutí ani viditelnému poškození, natož že bych cítil, že bych na něco tak nebezpečného šlápl.

Omyvatelnost a propustnost vody zatím na výbornou, tedy vyřešil jsem si svůj dlouholetý problém s tím, že mám smůlu na boty, které by nepropouštěly vodu. Výhodou také bylo, že jsem nemusel impregnovat a nikde jsem teda ani nenašel informaci o tom, že by se snad i muselo (ani po delší době), doufám tedy… Co mě ze začátku trochu překvapilo bylo, že bez ponožek mi výrazně obarvovaly nohy z kůže, ale to se po čase poddalo a už to nedělá.

Jediné dva záporné aspekty, které jsem zaznamenal, velmi oceňuje náš kocour. Prvním jsou dlouhé tkaničky. Velmi dobře se šněrují, neodírají se a materiál je příjemný, avšak vypadají jako uši Mickey Mouse. To však v nové sezóně řeší některé modely bez tkaniček. Druhý je kvůli protiskluzové podrážce, prostě na hladkém povrchu pískají, ale prostě člověk v takových chvílích musí trochu opatrněji našlapovat. Šmouhy nezanechávají, takže to problém není.

Ačkoliv cena je vysoká, příjemné je, že v celé Evropě stojí stejně. To tedy podtrhuje určitou exkluzivitu výrobku a to, že Český trh není znevýhodněn oproti jiným (přeci jen z Brna do Vídně to není tak hrozně daleko). Je možné si je nejen jít vyzkoušet, ale také za stejnou cenu i objednat z e-shopu a to za nulové poštovné. Doufám, že kvalita a kilometry, které v nich nachodím a naběhám budou protiváhou k vyšší ceně. Má koupě, povzbuzení ke stejnému kroku a růstu množství kupců určitě časem stlačí ceny na výrobu a prodej a příští model si možná koupím za nižší cenu. Proč je cena také vyšší je si myslím kvůli designu, většímu množství kůže, kterou je potřeba na tento model (kotníkové) a ty extra dlouhé tkaničky (:D vtip). Za kvalitu si neváhám připlatit, doufám a věřím v to, že to byla nejlepší možná volba.

Co jsem si však začal díky bosým nohám začal více všímat je běžecký styl všech lidí, kteří mě míjejí i způsoby nášlapu ostatních. Divím se šíleným podrážkám či vysokým podpatkům o mnoho více než dříve, ale to si myslím dosti patří k věci a k tomu, proč jsem se rozhodl pro tento výrobek.

vivo

8 thoughts on “Recenze: Vivobarefoot – Gobi – měsíc poté

 1. Díky za recenzi a vůbec tip na takové zajímavé boty. Pánské boty na běžné nošení se mi líbí, dámské už tak moc ne. Tak třeba ten design časem vylepší a taky si jedny pořídím. Určitě brzy napiš, jak funguje údržba za deště nebo možná i sněhu;-) díky

  • Určitě dodám report během zimy, protože na to se nejvíc těším. Nám se doma nejvíc u dámských líbily Nancy, takové ty balerínky. Každopádně také jsem si moc nemohl vybírat z toho co by se mi až tak líbilo, prostě mě oslovily maximálně tři modely. Avšak věřím tomu, že dále budou vyrábět hezčí a hezčí kousky a časem to budeme nosit všichni 🙂

   • Jo Nancy taky dobrý a ještě nějaké ty obyč kožené balerínky, oboje totiž připomínají design i cenu značky Vagabond. Tak máte doma asi podobný vkus jako já:-D No a co ta tenká podráždka teď, když bývá chladno? Nestudí od země?

    • Vůbec, jak je to popsáno na webu, tím že člověk chodí se podrážkou zahřívá.
     Nosím tenké ponožky a dokonce jsem vyndal i poslední vložku, takže mám jen ty 3 mm.
     Studeno je opravdu když jen člověk sedí, dlouho stojí na místě a nehýbe prsty či nohama po delší dobu, tak asi 30+ minut.
     Takže zatím fakt super spokojenost a těším se na výsledky v prvním sněhu 🙂

     Metla

 2. Taky děkuji za recenzi a za tip, kde nakoupit- takže v srpnu mají ve Vídni výprodej- no to jsem prošvihla, snad bude další i na zimní modely. Mám pánský model Dylan M a už teď je mi v něm zima. Těším se na další rezenzi!

  • No já zatím bez problémů, ale moc zima v Brně zatím není. Ta výprodej bude i na jaře určitě, jen teda netuším kdy přesně 🙂

  • Ahoj Petře,

   jsem rád, že se líbí a Gobi II jsou ještě o kousek lepší 🙂 Plánuju postupem času napsat i o zbytku bot co máme v rodině od Viva a recenzi po delší době od koupi Gobi, bohužel nějak není čas na vše 🙂 Jediné co však můžu říct dopředu, všechny boty naprostá nebo skoro naprostá spokojenost. Určitě bych je doporučoval dál !

   Pěkný den,
   Metla

Leave a Reply

Your email address will not be published.