Dýňové lasagne

Naservírované dýňové lasagne - jak nefotogenickéDalší italsky laděné jídlo bude tentokrát napodobenina lasagní. Velice snadno se dají připravit pokrmy, které jsou originálu velice blízko. Jeden z mála receptů, který jsem ozkoušeli vícekráte než ho publikuji. Znamená to, že se něco nepovedlo, ale také, že to bylo tak dobré, že jsme si museli dát znova. Problém prvního pokusu byl v tom, že se nám zdálo, že omáčky je málo, tak jsme ji zdvojnásobili – výsledek, dosti rozteklý pokrm, který však po vychlazení (kvůli servírování později) byl úplně v pořádku. Druhý pokus – přesně jsme následovali recept a musím říct, zasloužilo by si to trochu víc omáčky. Takže pro tentokrát zaznamenám recept, jak si myslím, že by měl být udělám, aby byl ideální v našich podmínkách, ale pro Vás bude třeba vhodnější ho následovat dle receptu, kterým jsme se inspirovali. Základem je pro toto jídlo velice vhodná máslová dýně, která má semena až dole a tím pádem si odkrojíte podlouhlou část a z ní pak uděláte snadno pláty. Zkoušeli jsme dělat pláty příčně i podélně, avšak jako vhodnější hodnotím ty podélné.

Čas receptu: příprava 25 minut, vaření 10 minut, pečení 40 minut

Suroviny na 4 porce:

  • 1 střední máslová dýně
  • 1 cibule, nahrubo
  • 0,5 kg mletého masa
  • 3 pol lžíce olivového oleje
  • omáčka:
  • 1 palice česneku
  • 150 ml kokosového mléka
  • 200 ml rajčatového pyré
  • koření – 1 čaj lžíce oregána, bazalky, petržele, provensálského, atd., dle libosti
  • sůl, pepř 

Dýňové lasagne , vrchní vrstva - verze kuřecí

Postup:

  1. Rozkrojíme hlavu česneku v polovině, pokapeme trochou olivového oleje a zabalíme do alobalu, pečeme v troubě 20 minut na 200°C.
  2. Nakrájíme si pláty dýně ať už podélně či příčně na mandolíně či v robotovi, dělali jsme je co nejtenčí cca 0,4 cm avšak snese to i trochu tlustší.
  3. Rozehřejeme si pánev a dáme na oleji smažit cibuli do průhledna.
  4. Přidáme maso, osolíme a opepříme a smažíme dokud není hotové.
  5. Když se nám dopeče česnek, vidličkou jej vyndáme z hlavy a přesuneme do robota.
  6. Přidáme zbytek surovin na omáčku a necháme pořádně promixovat, tak aby byl česnek nasekaný na kaši.
  7. Do nádoby, kde budeme dělat lasagne. Na dno dáme trochu omáčky a rozetřeme rovnoměrně.
  8. Dále budeme kupit po patrech, vždy první dýňové pláty, poté maso a pak omáčku.
  9. Poslední patro musí být zakončeno dýňovým plátem a překryté zbytek omáčky.
  10. (Případně primal stravníci či ostatní si můžou ještě přidat sýr)
  11. Pečeme asi 40 minut na stejnou teplotu jako dříve odkryté.
  12. Poté vytáhneme, necháme chvíli odstát než budeme krájet a podáváme. (Doporučuje se kvůli šťávám nechat odstát úplně asi půl hodiny a až poté nakrájet a rozehřát, ale mě to přišlo zbytečné)

Vrchní vrstva dýňové lasagne - verze s mletým masem

No a jak jsem již předestřel úskalí spočívá v tom, kolik šťávy necháte v masové směsi – když jsme poprvé připravovali s kuřecími kousky, zůstalo oleje a šťávy vcelku dost, dále když jsme přidali dvojnásobek omáčky a trochu prosolenou dýni (nedělejte to!), nakonec jsme měli prakticky něco jako dušenou zeleninu s masem. Chuť skvělé o tom žádná, ale moc fotogenické to nebylo dokud se vše nevychladilo a neuložilo na oběd do krabiček. Druhý pokus zase měl pláty dýně nakrájené příčně a tam je problém s odtíkáním šťávy do nižších pater a s tím, že musíte si dávat pozor jak překládáte pláty. Proto si myslím, že recept výše je ideální, ale můžete si ho upravit dle potřeby. Maso můžete použít jakékoliv, dokonce si to dokážu snadno představit i vegetariánské. Dalším úskalím si myslím je to, že pokud není dostatek omáčky, speče se Vám vrchní vrstva jako jde vidět na úvodním obrázku a to nemusí být až taková škoda (dokud to není zuhelnatělé), ale přesto nebylo to až tak předpokládaným výsledkem.

Pohled skrz pečící misku

Leave a Reply

Your email address will not be published.