Recenze: Gary Taubes – Proč tloustneme: a co s tím dělat

Když mi přijde nějaká kniha na recenzi, obvykle se snažím ji přečíst co nejdříve, udělat věcnou recenzi – také co nejdříve a poté pokračovat v tom, co jsem předtím četl. Tentokrát jsem však musel tak nějak nechat všechny ty informaci si sednout, ustálit svou hlavu a dát si to vše dohromady. Dokonce jsem před napsáním recenze dokonce zvažoval, že si ji celou přečtu znova. Nakonec jsem však četl jen jisté pasáže. A za vše moc díky Blue Vision, kteří knihu v překladu vydali.

Proč tloustneme a co s tím?

Řeč je o knize Proč tloustneme (Why we get fat: And what to do about it) – originál vyšel v roce 2010, český překlad 2015. Gary Taubes je americký autor, novinář, který rozvířil vody okolo diet, stravování a příjmu / výdeje energie knihou mimo jiné i knihou Dobré kalorie, špatné kalorie (Good calories, bad calories). A rozhodně není rychlokvaškou v daném oboru – píše o tématu již od roku 2002 do různých médií i vědecko-populární knihy. Od svého prvního veřejného článku jsou reakce na jeho dílo velmi kontroverzní. Vrací vlastně vědecké populaci stejnou zbraní, proti které se vyměřuje – vytrhává jejich práci z kontextu, do kterého ji usadili a konfrontuje s tím, že udělali to samé. Dělá to však velmi uměřeně a vědecky, což se jeho opozici nedá vždy uznat.

O čem je však tato kniha, která určitě z jeho pera není posledním výpadem proti společnosti závislé na cukru obklopenou plnou řadou mýtů o stravování? Přesně jak tvrdí titul – snaží se vysvětlit principy tloustnutí, většinu okolností, které je ovlivňují a nabízí dokonce i řešení, jak se z té pasti dostat. Podobně jako Daniel Perlmutter v Moučném mozku, se snaží prokázat, že ideální strava pro naše těla i naše ultimátní zdraví je ta s nízkým příjmem sacharidů (tedy low-carb). Oproti ‘Dobré kalorie a špatné kalorie’ je však psána kniha jednodušeji, aby ji pochopila i laická veřejnost a zaměřuje se na nejdůležitější fakty, bez toho však, aby se ochuzovala o jádro či věrohodnost. Pozastavuje se nad paradoxy dnešní doby – obezita u chudých, nefunkčnost teorie příjem/výdej, podjídání se a přejídání se a jejich vliv na tělo či podobnost všech diet a jejich efektivita a dost dalších.

Pro většinovou populaci bude tohle vše velmi složité k pochopení, ač je to velmi čtivé, úderné a věcně podané i s velmi praktickými ukázkami. Bohužel to jde proti tomu, čím nás masírují média, co si myslí většina, že jsou poplatné metody, co nám bude tvrdit i téměř absolutní většina doktorů a odborníků. Proto se jeden takový (seč ne osamocený) hlas, může snadno ztratit a může se zdát, že argumenty nejsou dosti pádné. Z tohoto důvodu by možná stálo za to, aby přepracovaná verze či nová kniha měla jasnější pohled na to, jak máme co dělat. Prostě to vše ještě pro jistotu shrnout a říct, co a jak dělat – než tisíckrát říct, co nedělat!

Co se mi na knize líbilo a nelíbilo? Jako vždy se mi moc líbila obálka, provedení, protože tohle dělá Blue Vision fakt super. Co se týče obsahu, tak mi to přišlo už dosti na hraně toho, co by asi běžná veřejnost dokázala přijmout a tedy všechny zdroje a citace, jsem velmi ocenil. Překlad hodnotím velmi kladně, protože pár věcí co jsem si nebyl jistý v češtině jsem koukal do originálu a povedlo se je přeložit skvěle. Dobré je rozdělení knihy, které se ani ne v polovině přelomí z onoho depresivního tónu, co vše děláme špatně v to, že začnete vidět, jak by to šlo správně až se zakončí vše dosti pozitivně. Mám rád dobré konce a tento byl jedním z nich. Za mě tedy 5/5

Název Proč tloustneme: a co s tím dělat
Autor Gary Taubes
Datum vydání duben 2015
Počet stran 264
Vydalo Blue Vision
ISBN 978-80-87672-23-5

4 thoughts on “Recenze: Gary Taubes – Proč tloustneme: a co s tím dělat

  1. ahoj, good calories, bad calories nahodou cesky prelozena neni? googlim to a nenasla jsem, ale pro jistotu zkousim 🙂 diky!

Leave a Reply

Your email address will not be published.