Recenze a soutěž: Síla přírodní fermentace

Možná si říkáte, co tady dělá recenze na knihu, která není ryze paleo. Možná Vás to překvapí, ale naši paleolitičtí předkové jistě kvasili (tedy fermentovali), ale také v dnešní době si musíme pomoci právě kvašenými produkty ke zdraví. Obzvláště to platí pro ty, kteří nekonzumují kvašené mléčné produkty – ať už kefír, jogurty či sýry, protože nějak si musíme pro svůj vlastní prospěch pomoci probiotiky. Dnes Vám přiblížím ‘bibli fermentování’, nejrozsáhlejší dílo o kvašení, které Vám nejen dá pár lekcí z historie, etiky a udržitelnosti, ale také Vás připraví prakticky na to si vyzkoušet nějaké to kvašení doma. A až se do něj zamilujete, dává Vám i rámec toho, jak případně vše upravit, co je nutná složka a co už je jen čistě na Vás.

Představení autora

Pokud jste doteď nebyli fanoušky fermentace a moc nevíte o co jde, určitě ani nevíte kdo je autor – Sándor Ellix Katz. Sándor má více než deset let AIDS, žije v současné době v soběstačné komunitě v Tennessee (přestěhoval se z New Yorku, roku 1993). Považuje se sám za fermentačního fetišistu, který si pomáhá k stabilnímu zdraví a také k zužitkování přebytků i zajímavých potravin, právě onou fermentací. Pochází z židovské rodiny s kořeny v Bělorusku, tedy všechny vlivy se zde krásně skloubí dohromady a vytvářejí velmi zajímavou kombinaci. Přidává ke každému receptu i něco osobního, ať už příběh jak se k tomu dostal či právě historickou lekci a něco k zamyšlení právě pro nás.

Co Vás čeká v knize?

Jak jsem již naznačil, najdete zde celou řadu příběhů, historických okének, ale hlavně více než stovku receptů. Originál knihy se jmenoval Wild Fermentation a překlad provedla odbornice přes kvašení na slovo vzatá Zuzka Ouhrabková, autorka blogu Zkvašeno. Knihu vydalo nakladatelství Grada. Předmluvu napsala Sally Fallon, autorka s velmi osobitým přístupem k tomu co je tradiční a zdravé a k jakým jídlům bychom se měli vrátit. Na 256 stranách Vás poté čekají praktické tipy, rady, metody jak přistupovat k různým potravinám. Kapitoly jsou rozdělené podle jednotlivých druhů potravin, ale také se věnují určitým druhům potravin, které si zaslouží více prostoru – tedy pivo, kváskový chléb, víno, octy a další. Vše začíná zelím a doufal jsem, že to bude ukončenu vše alkoholem (aby to byla pěkně obrácená abeceda), ale témata na sebe prostě navazují a alkoholové kvašení se prostě odhalí dříve, tedy prostor dostanou i jiné témata. Provedení knihy je dosti jednoduché, pár nákresů velmi jednoznačně pomůže k tomu, aby člověk věděl co má jak dělat. Vedení k soběstačnosti, využívání všech částí každé (nejen) potraviny, sbírání si vlastních surovin, oné lásce k mikrosvětu jde poznat na každém kroku a rozhodně celé knize velmi prospívá. Nejsou zde jen přímé postupy a recepty, ale také možnosti jak něco obměnit a tedy prostor k experimentování. Přece jen v každé nádobě, kde budeme něco kvasit, vznikne unikátní kultura.

Co si o knize myslím já

Vše je podáno velmi přívětivě, vesele a řekl bych i ‘blbu-vzdorně’. Kvašení najednou vypadá opravdu velmi snadné a jde provést v jakýchkoliv podmínkách na téměř čemkoliv. Specifický humor mi hned ze začátku sedl a dokonce jsem si dokázal představit to nadšení a hodně mě to namotivovalo věnovat se opět nějakým těm kvasícím projektům. Nyní mám dva zásadní zdroje – knihu a blog od Zuzky a s tím si úplně vystačím na léta. Pár kapitol se úplně mine s paleo stravováním, protože prostě produkty ze sóji, pivo, chleba a další podobné nebudeme jíst, ale přesto je zajímavé si přečíst historickou část. Praktické rady velmi pomůžou a zjednodušení pomůcek a ono nahlédnutí za oponu (prostě i profíci občas něco nezvládnou správě vykvasit a nejsou za tím žádné kouzla), prostě vybuduje atmosféru, kdy určitě budete chtít něco zkvasit také. Musel jsem si po dočtení dát chvíli pauzu a nechat trochu sednout ony emoce, které to ve mě rozvířilo, přesto však můžu říci, že to byla jedna z nejlepších knih, jaké jsem v posledních letech četl a rozhodně nejlepší, kterou jsem četl o kvašení. Neshledal jsem žádné mínusy a určitě si pořídím i navazující dílo – Art of FermentationDávám tedy hodnocení 5/5

Soutěž a podmínky

Tentokráte zde bude něco podobného, ale taky dost rozdílného než v předchozích soutěžích. Každá emailová adresa, která identifikuje soutěžícího může být použita jen jednou. Duplicitní zadání bude diskvalifikováno. Jeden soutěžící může použít více unikátních emailových adres, aby tak znásobil svoji šanci na výhru. Soutěž probíhá od 10.3.2015 do  22.3.2015 do půlnoci. Zúčastnit se nemůžou členové mé rodiny. Vyplněním soutěžního dotazníku souhlasíte se zpracováním Vašich osobních údajů, které vyplníte a ty budou po ukončení soutěže zlikvidovány a nebudou nijak dále využívány. Po ukončení soutěže budou zkontrolovány správné odpovědi a vylosováním náhodného čísla bude vybrán vítěz.

Vstup do soutěže – bude ukončena 22.3. o půlnoci

Knihu můžete za 297,- zakoupit zde.

Odkaz na facebookové stránky oddělení Beletrie nakladatelství Grada.

Veselé Borůvky

Je možné jíst dosyta a hubnout jen tak mimochodem? + BONUSY ZDARMA

Leave a Reply

Your email address will not be published.