Tjälknöl – Ledová hrouda

Tjälknöl s dušeným špenátemTakže předem se omlouvám za mírný skluz s recepty oproti původnímu plánu, ale mám toho hodně do školy a tak se pokusím co nejdřív doplnit vše jak má (naštěstí je to jen jeden den). Dnešní recept pochází ze Švédska, je relativně mladý (80tá léta) a ačkoliv vyžaduje hodně dlouhodobou úpravu, nevyžaduje téměř žádnou práci od Vás. Vše udělá lednice, mražák a trouba za Vás. Recept pochází z blogu vynikajícího Švéda Strictlypaleo..ish. Ten přináší nádherné fotky k ještě lepším receptům a občas dává i takové okénko do místní kuchyně. Název je dost blízkým odrazem toho z jakého druhu masa se to má dělat a jak se to dělá. Je s ním spojen krásný příběh jak recept omylem vznikl a můžete si ho na blogu přečíst. Já jsem bohužel nenarazil na to správné doporučené maso a obecně se moc nevyznám ještě tak moc v hovězím (nejen), takže jsem experimentoval a musím říct, že i na poprvé to vyšlo dobře.

Čas receptu: mražení 4 hodiny, sušení 9 hodin, vaření 10 minut, chlazení 20 minut, odležení 4-5 hodin

Suroviny:

 • 1 kg falešné svíčkové (nebo porterhouse, květové špičky či kližky – maso má být libové, ale může být i mírně prorostlé)
 • 1 litr vody
 • 7 pol lžic soli
 • 2 pol lžíce medu
 • 5 stroužku česneku, oloupané a nahrubo nakrájené
 • 2 bobkové listy
 • 1 čaj lžíce sušeného tymiánu
 • 1 čaj lžíce mletého pepře

Hotový tjälknöl připraven na zabalení do celofánuPostup:

 1. První nechte v igelitovém sáčku zabalené maso zmrznout na kámen v mrazničce (trvá asi 4 hodiny).
 2. Poté rozehřejte troubu na 100°C a sušte/pečte maso položené na mřížce v troubě po dobu 8-10 hodin podle toho jak moc ho chcete mít propečené. (Okolo 8 hodin a teploty v mase 60°C bude rare, 9 hodin a 67°C bude medium rare, 10 hodin a 73°C je well done – dost také záleží na tloušťce Vašeho steaku). Pod mřížku dejte nějakou nádobu kam bude okapávat krev vyloženou alobalem pro snazší čištění.
 3. Dvacet/Třicet minut před koncem pečení si připravte v hrnci nálev ze všech ostatních surovin, postupně přiveďte k varu a následně nechte vychladit.
 4. Maso vyndejte z trouby, dejte do uzavíratelného igelitového sáčku a nalijte k němu nálev.
 5. Dejte do lednice na 4-5 hodin odstát a poté slijte nálev, otřete maso do sucha a zabalte jinak a uložte do lednice.
 6. Před podáváním můžete mírně ohřát či nechat studené.

Takže co se týče nálevu, ten si můžete udělat různý, další varianty hned popisuje v linku nahoře autor. Bylo to opravdu lahodné – jemné, krásně kořeněné a hezky šťavnaté – absolutně nečekané od toho, jaký byl způsob přípravy, ačkoliv to dává smysl (vysušit, natáhnout zpět tekutinu a jíst!). Množství bylo opravdu dosti velké, vezměte si v potaz, že máte kilo ‘salámu’ ve výsledku, takže si spočítejte jak rychle to sníte. No a jako speciál při jedné snídani jsem chtěl využít poslední zbytek čerstvého špenátu a tedy udělal jsem s ním tohle.

Suroviny na 2 porce:

 • 1 červená cibule,
 • pár tlustších plátků slaniny
 • velká hrst čerstvého špenátu
 • sůl, pepř a granulovaný česnek

Postup:

 1. Na pánvi jsem začal opékat slaninu, poté jsem přihodil cibuli na měsíčky.
 2. Po chvíli až vše změklo jsem přidal špenát a koření, přikryl a nechal chvíli dusit.

One thought on “Tjälknöl – Ledová hrouda

 1. Looks great Miroslav!
  Don’t worry about the meat cut, yours look perfect and any roast type of cut will do (the original tjälknöl was not even cooked with beef, it was a moose steak!) 🙂

  Happy you liked it, and it was a pleasure reading your post!

  Take care // Peter

Leave a Reply

Your email address will not be published.