Primal Blueprint: recenze a soutěž

Do ruky se mi dostala, hlavně teda díky mé snaze o propagaci Primal životního stylu, kniha Primal Blueprint v českém vydání. Poděkování za ni patří hlavně Blue Vison nakladatelství, jmenovitě Martinovi Kyselovi, kteří ji pro českého čtenáře konečně přinesli a také překladateli Jakubovi Pavelkovi. Samozřejmě u nich by se výčet neměl zastavit, stála za celým projektem další spousta lidí, kterým bych vyslovil díky.

Mark Sisson: Primal Blueprint

“Změňte svůj životní styl a vraťte se zpět ke kořenům.”

Kniha autora Marka Sissona vychází v překladu z poslední, velmi výrazně upravené verze, knihy s jménem Primal Blueprint (tohle by byl značný oříšek na přeložení a myslím si, že originál bylo lepší zanechat) s velmi dlouhým podtitulem – Reprogram your genes for effortless weight loss, vibrant health, and boundless energy – tedy Přeprogramujte své geny pro optimální váhu, dokonalé zdraví a neomezenou energii. Na 432 stranách se neagresivním stylem dozvíte něco, no dobře, docela dost, co udělat pro zlepšení svého nejen fyzického stavu a dosáhnutí onoho výše zmíněného.

Nejdříve Vám Mark podá svůj pohled na svět. Podává ho hezky čtivě, z pohledu člověka co léta extrémně cvičil, má za sebou spoustu výjimečných výkonů a vlastní, dlouho vypracovávaný způsob toho, jak se stát lepším člověkem. Není to jako u Robba, extrémně kousavě, ale také velmi vědecky podané, ačkoliv s fakty zachází jak by měl, není to vytržené z kontextu jako u Cordaina, ale je to prostě přesně osobitý styl, který jste možná poznali na jeho blogu Mark’s Daily Apple. Ten totiž nabízí rozšiřující informace k tomu co najdete v knize, nemohlo být z důvodu prostoru či přehodnocení v čase, prostě zmíněno a tak se to stává vlastně mnohonásobně širší databází, kterou využijete ať už samostatnou, nebo jako doplněk. Mark tedy podává všechny potřebné informace bez extra omáčky a spojuje je dohromady v kompaktní celek, který nabízí pohled nejen na jídlo – které je důležité z 80%, ale i na zbytek aktivit, které musíte provozovat, abyste dosáhli oné změny. Dohromady to vše tvoří pohled na to, jak správný životní styl, který prostě tato kombinace dohromady produkuje, dokáže ovlivnit vše ve Vašem životě.

Přečtete si něco o Markově životě, jeho motivaci a důvodech sepsání knihy, poté proč se rozhodl ji předělat (pro lepší srozumitelnost, přehlednost a přehodnotil některé prvky) a hned Vám naloží svých 10 pravidel, které když budete dodržovat jen na 80%, budete se mít skvěle. Nic moc se neděje, pokud to nezvládnete, jen to berte jako další motivaci to udělat příště – avšak stále nejlépe jak můžete, bez těch negativních emocí, ke zdárnému splnění cíle – tedy dlouhému, zdravému a plnohodnotnému životu. To je právě jeden z rozdílů proti Whole30 či Paleo, není tak restriktivním, nedívá se tak kriticky na případné selhání (vlastně se jedná jen o nemožnost udělat to co a jak jsme sami chtěli). Nemusíte restartovat, nemusíte se stresovat, prostě jdete dál. Pokud budete vše dělat na max, bude to ideální. Následně Vám Mark vysvětlí do všech podrobností svá pravidla. Další kapitola Vám přiblíží příběhy úspěchu, motivace a výsledky, kterých můžete dosáhnout. Projde s Vám celým životním stylem, jak si snadno a rychle vybudovat lepší návyky a co udělat pro upevnění svého zdraví. Ukázkové jídelníčky už jen blíže přiblíží, jak byste si potenciálně mohli pomoci. Rychlé shrnutí celé knihy na pár stranách by si zasloužilo o vytištění a polepení na inspirativní místa. Následují bonusové materiály, které rozšiřují běžnou teorii o praktické zkušenosti, možnosti jak reagovat v krizových situacích a jak přizpůsobit svůj život tomu, který chceme mít. Následují další bonusy v podobě například tréninkového deníku a … uf, jsme hotovi. Je toho opravdu dost..

Osobně knihu čtu poprvé v češtině a snažil jsem se moc nepřeskakovat, ale občas jsem některé pasáže vynechal. Důvodem je to, že většina informací je prezentována v obdobné formě u Whole30, Robba Wolfa, Sarah Fragoso, Chrise Kressera a mnohých dalších. Jedná se tedy o informace, které nečtu poprvé a Mark se až na pár výše zmíněných bodů neodchyluje od průměru. Čím je jiný přístup je právě ona neomezenost, důraz na pohyb a potažmo i sport, rozšíření na celý životní styl. Co se týče stravy, nejde primárně o zhubnutí, tedy cukry a komplexní sacharidy (škroby) nejsou takovým zlem, ale jen pokud tomu odpovídají naše výkony. Dokonce se nebojí ani divoké rýže (není obiloviny, ale tráva), ani quinoy (opět není obilovina) a sladké brambory jsou vítány. Největším rozdílem je podpora mléčných produktů, pokud nemáte problém s jejich trávením, ale opět si s sebou nese nějaké to drobné omezení. Podle Marka, je ideální potravinová pyramida vystavěna na základech z volně chovaného či loveného masa, spousty zeleniny, občasného a sezónního, nejlépe i lokálního ovoce (také platí pro zeleninu) a ‘dobrých’ tuků (seznam najdete v knize). Pokud k tomu přidáte občasný sprint, zvedaní břemen (vlastní tělo má vždy preferenci) a mírné kardio (nejlépe na kole či mírný běh či aktivní chůze), které provozujete venku na slunečním záření, dostatečný spánek a redukovaný stres, máte téměř vše shrnuté do jednoho souvětí. Výsledkem pak co Vám autor slibuje … zda se tak stane, je tedy už jen na Vás.

Kniha je nabitá informacemi a návody, jak k nim přistoupíte Vy se projeví na Vašem zdraví a životě.

Více informací, náhled do knihy a kde knihu můžete zakoupit najdete ZDE.

Můj osobní pohled

Obecně bych primal doporučil každému atletovi. Nemusíte jíst co Vám nevyhovuje, ale pokud se vlezete do toho co Vám Mark doporučí, budete se mít skvěle. Nemám téměř žádné výhrady vůči tomu co Mark říká, ostatně selhat je lidské, ale postavit se zpět na nohy, otřepat se a dosáhnout lepších výkonů – to je to oč tu běží. Kniha v češtině se mi lépe četla, než anglická (možná protože jsem ji předtím číst musel, teď jsem hlavně chtěl), velmi na ni oceňuji zakulacené rohy – jak já nesnáším ty nechutné oslí uši (ohnuté rohy knížky). Velmi se mi také líbí překlad (měl jsem jen jedno dilema a v kontrastu s originálem bylo lépe zvládnuté) a nová obálka, nic proti tomu jak Mark vypadá (ostatně je na zadní straně), ale tohle je takové … no víc paleo 🙂 . Hodnotné citáty jsou vyvedeny ve větším fontu a občas jsou shrnuty důležité myšlenky podobně, což z toho všeho dělá přehlednější čtení. Tak stejně se mi líbí i zvýrazněné sekce s přehledy, shrnutím či vsuvky, které se díky jiné barvě dají snáze najít.

Mé osobní hodnocení provedení, překladu a knihy samotné je : 5/5

Ještě jednou tedy všem zúčastněným, díky, za to že jste ji přinesli Čechům, Moravákům a Slezanům, když ji ti Slováci už nějaký ten pátek měli. Kdo nám tedy přinese i Robba Wolfa či Chrise Kressera, zní otázka do davu… ???

Soutěž

Tak a protože i s Jídlem na první místě byla spojena soutěž, myslím si, že je více než na místě ji mít i zde. Díky Blue Vision jsem dostal jeden výtisk navíc a ten dám jednomu z Vás, kdo o ni budete mít zájem a odpovíte správně na pár záludných avšak jednoduchých otázek.

Soutěž bude probíhat ode dneška (11.8.2014)  – do půlnoci 17.8.2014 (tedy do nedělní noci).

Možnost soutěžit můžete víckrát, nebudu limitovat počet záznamů, ale vše je závislé od Vaší emailové adresy. Duplicitní emailové adresy budou vyřazeny. Emailové adresy po skončení soutěže budou vymazány a nebudou sloužit k dalším účelům. Vítěz bude vybrán ze seznamů správně odpovídajících respondentů pomocí vygenerování náhodného čísla.

Přeji Vám tedy mnoho úspěchů a odpovídejte ZDE.

Soutěž je již UKONČENA.

Upraveno 18.8.2014: Nakonec se zúčastnilo 173 respondentů. Z nichž 21 vybralo alespoň jednu špatnou odpověď. Dále pak pět duplicitních adres. Tedy do výběrového osudí spadlo 146 jedinců.

Náhodná geenrace

 Vítěz byl kontaktován a pokud se vzdá ceny, bude losování provedeno znova.

One thought on “Primal Blueprint: recenze a soutěž

  1. Pingback: Recenze: Primal Blueprint: 21 dní k celkové transformaci těla - Blog Paleo Doupě

Leave a Reply

Your email address will not be published.