Už je to za rohem, tak je třeba ještě zmínit jedno téma. Měl jsem s ním možnost se tu setkat již dříve, ale moc jsem se tím nezabýval. Jde mi o to, že názory na některé suroviny či potraviny se mírně liší. Co mám na mysli? Například ty věci, které jsou v primalu označené jako šedá zóna. Hlavně mi jde o kávu, čaj a čokoládu (tedy i kakao) a v poslední řadě až pak alkohol. Můj názor je obecně takový, že většina z nich má dostatečně dobré vlastnosti a vlivy, které mohou nejen zpříjemnit den, ale také zlepšit krevní oběh a tlak, přidat energie, zlepšit trávení a spoustu a spoustu dalších přínosů. Jako vše, to má jedno velké ALE.
Například u čokolády, názor je takový (tedy ve shrnutí), že pokud jde o kakao – které je z kvalitních bobů, není doslazené a je šetrně připraveno, tak vlastně může jedině prospět, pokud je v rozumných dávkách. Podobně by to tedy bylo i u čokolád, které mají 90+% a tedy nemají moc jiných příměsí. Pokud nejsou doslazeny (nebo ne jinak než přírodně – například banány či mango), teoreticky pokud zde nejsou další příměsi, by měly být taky v pořádku. Ale stále jde o to množství. Jedna kostička na den asi prospěje, tabulka už ne. Jednoznačný výsledek debaty na téma čokolády je ten, že pokud to je kakao, je to v cajku, pokud to je čokoláda pak spíše ne. (ale dost lidí si dělá domácí nedoslazené čokolády) – sami si však máme posoudit množství a klady/zápory.
U kafe a čaje se zdá názor trochu jednodušší a celá perspektiva se odvíjí od kvality zpracování, přípravy a množství. Pozitivní vlivy se smažou s větším množstvím. Ačkoliv existují méně negativní produkty (bez kofeinu, bez teinu, atd.) – stále to neznamená, že by se jich mělo pít pár litrů za den. Obojí není vyloučeno při Whole30. U nás třeba proběhlo to, že ačkoliv přítelkyně kávu pila (1-2 šálky za den), rozhodla se od ní upustit během našeho měsíce a neměla vlastně nějaký problém. Zda ji zařadí zpět, to ještě uvidíme, ale rozhodně bude dostávat kvalitnější kávu než s jakou začínala před lety.
U alkoholu je však zásadní problém v tom, že ho whole30 nepovoluje. Jeden důvod je ten, že stejně jako med blokuje případnou ztrátu váhy. Při větší konzumaci působí močopudně (jak který), ale hlavně ve výsledku se musí rozředit velkým množstvím vody a ta se v těle zadržuje. Alkohol tedy není povolen ani při vaření (ačkoliv se většina ztratí odpařením), stále zůstávají další složky (siřičitany z vína, cukry z čehokoliv, případná barviva a dochucovadla v některých případech – upřímně asi každý prostě nepoužívá jen vodku). Ačkoliv určité přínosy jedna sklenička vína má na naše těla, nemělo by se to stávat denním rituálem a ostatně stejně by Vám to ve whole30 neprošlo. Já osobně se k občasné konzumaci vína vrátím, ale opravdu jen při výjimečných příležitostech. Ostatně od doby co nekonzumuji alkohol tolik mi ubylo migrén (a to i mimo stavy po opilosti) a výrazně se snížila tolerance (jupí, člověk ušetří) a za to víc jsem začal pít vodu, při jakékoliv konzumaci vína.
Hlavně pokud začínáte se životní změnou, nemá smysl přivodit tělu kompletní šok odstřihnutím od všeho, ale pokud chcete whole30 dodržet a využít naplno jeho vliv, musíte si prostě zamezit přísun určitých surovin či ohnutí pravidel až k nepoznání.
Jaký je na tohle Váš názor ?
Den 29 – Metla
Snídaně: batátový hash s olivami, paprikou, rajčaty a vejcem
Oběd: krůtí nudličky na kokosovém oleji se solí a pepřem a pečená zelenina (lilek, cuketa) s olivovým olejem a kořením Pan sýr
Večeře: salát z čínského zelí, oliv, tuňáka, papriky, vejcí, šunky, rajčat a olejového dresinku .. vše v Palačinkárně a Bagetárně na Pekařské v Brně
Pohyb: koloběžka, chůze (Špilberk nahoru dolů) a více chůze
Pitný režim: 2,5 litru vody a 1 zelený čaj
Den 29 – Noemi
Snídaně: Ztracená vejce ( 3)
Salát: červenolistá čekanka ochucená 1 PL panenského olivového oleje, 20 g slaniny (jen tuk – lehce opečené), pepřem, 1 KL balsamico
2 malé broskve
Oběd: Vepřová panenka na sucho, ochucena 1 Pl panenského olivového oleje a citronovou šťávou
Salát s quacamole (1/2 salátová okurka, velké masité rajče, římský salát, hladkolistá petržel)
Quacamole – ½ avokáda, ½ čerstvé pfeferonky, sůl, kumín, citronová šťáva
Večeře: Pečené kuřecí stehno s grilovacím kořením
Fazolové lusky v páře, krátce opečené na 1 PL vepřového sádla, ochuceny solí a šťávou z čerstvě nastrouhaného zázvoru
Salát: Potočnice, rajčata, ½ Pl panenský olivový olej, sůl, pepř, hrst mandlí
Ka si myslím, že jde vždy o kvalitu surovin a pokud člověku zůstane jako jediná neřest sklenička vína, kostička kvalitní čokolády a kafe, tak může být se sebou spokojenej. Mě přetrvává víceméně to víno, ovšem spotřebu bych ráda snížila. Kafe piju jen v BPC, jednou denně, místo snídaně a čokoládu cca 1 kostičku asi tak jednou týdně, takže víceméně su se sebou spokojená. Do whole bych se chtěla pustit, ale zrovna to víno mi celkem brání a nevím, jestli má cenu si udělat whole s mírnou mutaci, 1x týdne lahvička 😀
Osobně si myslím, že whole30 by se přiohýbat nemělo.Vždyť jde jen o 30 dní.Pokud člověk nebude spokojený s tím co mu whole nabídlo, tak má celý život na to si těch 30 dní bez vína (čokolády a jiných věcí) vynahradit.
Jak říkají tvůrci whole30 : Zbavit se závislosti na pervitinu je těžké.Pít kávu bez mléka ne. 🙂