Paleo (nejen) piknik

Ačkoliv tomu dnešek nijak nenasvědčuje, počasí je venku lepší a lepší a jako správný paleolita se snažím pobývat na slunci a venku co nejvíce času. To s sebou však nese i jedno úskalí, když už budu venku půl dne, možná dostanu hlad, je to dost pravděpodobné, že, no a poté budu asi chtít tedy jíst. Ne vždy jsou možnosti takové, že si dokážete venku najít něco k snědku a co se týče ne zrovna dokonalých loveckých vlastností, předpokládám, že by většina z nás musela dát za vděk slabším či mrtvým zvířátkem či nějakou mršinou. A to rozhodně nedoporučuji. Avšak mám pro Vás jiné rady a to ať už pro piknik či výlet někam do přírody nebo jen takové rady a tipy vhodné i pro delší cestování …

Piknik v přírodě

Zamyšlení předem, téměř jistota úspěchu

Ačkoliv by to bylo skvělé, vzít si s sebou do přírody žebírka, či bůček, má to svůj problém. Při pohybu to může omezovat (strach ze zaneřádění batohu, či volnosti pohybu, když je budu mít v rukou) a pak také, je tu problém toho, že studené to není až tak dobré. Když jsme se tedy chystali na piknik v Lednicko-Valtickém areálu, museli jsme si položit pár otázek.

  1. Kolik si toho jídla máme vlastně na den vzít?
  2. Co za jídla, která nebudeme ohřívat, si vezmeme?
  3. Jak je zabalíme, uskladníme a následně sníme?

Otázka první je snadno odpovězena, pokud plánujete sportovní aktivitu, doporučil bych vzít si navíc či zaměnit část jídla za suroviny s větším obsahem cukrů ať nemáte problémy během a po aktivitě. Příkladem je třeba když se jdu jen projít s přáteli na opravdový piknik, rozhodně si vezmu něco jiného než bych si vzal na celodenní cyklotůru. Či-li nějakou nečokoládovou sladkost (ať se mi to neroztopí) či více ovoce. Určitě skvělé jsou různé ořechové tyčinky, sušené ovoce či čerstvé, hrst oříšků. Jinak co se množství týče, nebral bych si určitě více než kolik obyčejně jím denně. Není k tomu prostě extra důvod, ostatně obvykle ani nebudete mít takový velký hlad když se pohybujete, máte neustále co dělat a sledovat.

A takhle vypadal náš první piknik - sbalené jídlo - špízy se satay omáčkou, zeleninové špalíky, ovoce a omeletové košíčky

A takhle vypadal náš první piknik – sbalené jídlo – špízy se satay omáčkou, zeleninové špalíky, ovoce a omeletové košíčky

Co za jídla si vezmeme už je trochu složitější. Určitě nad čím bych uvažoval je to, že bych měl mít jako vždy vyváženou stravu, která se bude dát snadno zabalit, přenášet a nebude moc náchylná na výkyvy počasí. Určitě bych tedy v případě tepla vyloučil jídla co se můžou roztopit (zmrzlina, čokoláda, hodně olejnaté, majonézové atd.), dále obrovské jednotlivé kusy (kilový steak, koleno a podobné šílenosti), jídla z kterých budete strašně zašpiněni (zmiňovaná žebírka, mastná jídla, atd. – ačkoliv tohle je dost o tom jak umíte jíst 🙂 ), polévky či jídla, která se musí ohřívat. Vím, zní to až hloupě, ale prostě mě to teď tak napadlo. Určitě by se toho našlo více, vždy tedy pouvažujte, zda s tím nebudete mít nějaké problémy. No a abychom se dostali k tomu co bych doporučil, určitě nějaká lehčí jídla, která nejsou náchylná k výše zmiňované teplotě a dají se třeba sníst za chůze, když to už jinak ani nepůjde. Například na ten piknik, pokud ho děláte někde kam jedete například autem, není to daleko a nepředpokládají se žádné problémy, byste si klidně mohli vzít i problematická jídla jako dezerty, polévky a podobně. Je to tedy hlavně na Vás. Výhodné jídla jsou tedy ta, která já tady označuji jako snídaňové, lehčí s nějakou tou zeleninou navíc.

  • maso: Masové kuličky v1 v2, kuřecí nugety, řízky (dodám brzy recept, prakticky jde jen o řízek obalený v kokoso-mandlové mouce), přírodní řízky, špízy, karbanátky nebo sekaná
  • k tomu nějaký dip – například satay omáčku, cokoliv dalšího
  • jako přílohu různé varianty placiček a placek, či napodobenin housek
  • zeleninový salát – například coleslaw, jakýkoliv míchaný
  • syrová zelenina, například nakrájená na hranolky (dá se pak i například namáčet v dipu) – mrkev, celer, paprika, okurka atd. nebo zeleninové chipsy
  • různé druhy slaných vaječných muffinů, plněných košíčků, minipizz (například lilkové)
  • téměř jakékoliv sladké pečené jídlo
  • nebo jednohubky – plnění fíky či datle (to samé jen naplníte jiné ovoce) či pršutové rolky
  • ovoce
  • a spoustu a spoustu dalších jídel

Pokud budete organizovat regulérní piknik, vše bude o něco jednodušší, protože určitá jídla si dokážou vyrobit a namíchat až na místě, příkladem jsou výše zmiňované pršutové rolky, kde prostě stačí mít nakrájenou zeleninu a pancettu a pak si to už každý zabalí docela snadno. Také je možnost donést různé dezerty, které by na jiném druhu výletu byly docela problematické – čokoládové záležitosti, zmrzliny, nanuky. Také třeba by ani nebyl problém donést různá hotová jídla.

Krabičky na polévku

Co se týče uskladnění, dopravy a následné konzumace, to už je asi to nejsnazší. Protože vybrat jídla, která si s sebou vezmeme, abychom u toho nemuseli strávit moc času a byla teplu odolná, bylo pro mě těžší než vědět jak to zabalit a pak sbalit do batohu. Nejvýhodnější tedy je, vše připravit co nejvíce to jde předem, uložit zabalené do mnoha igelitových sáčků do lednice a poté to zabalit a vyrazit. Například pečená jídla, s moukou, nemusíte mít v lednici, ale například zeleninové hranolky to opravdu potřebují. Když si uděláte špízy, sundejte je z jehel a uložte do uzavíratelných krabiček. Poté si s sebou na výlet vezměte plastové příbory, ubrousky (nejlépe i vlhčené), třeba i papírové či plastové talíře a kelímky. Nic moc navíc není třeba, pokud budete mít něco kapalného, pořádně to uzavřete a pro jistotu ještě zabalte do sáčků, pokud by to vyteklo ať to nezpůsobí moc škody. Ideální je mít třeba piknikový koš, který tohle vše již má, ale pokud jdete na výlet, kde by se to proneslo, stačí vše opatrně sbalit do batohu a pak neskotačit.

Piknikovy koš pro 4 osoby

No a pak už jen užívejte dobrého počasí, skvělého zdravého jídla a vynikající společnosti!

Leave a Reply

Your email address will not be published.